Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich czyli słynna palma na rondzie generała Charles’a de Gaulle’a w Warszawie została odsłonięta 12 grudnia 2002 r. Instalację stworzyła Joanna Rajkowska. Wkrótce dzieło zmieni właściciela i odzyska dawny blask.
Najsłynniejsza w Polsce palma zdobi Warszawę już od 22 lat. Dziś instalacja jest jedną z najbardziej lubianych przez mieszkańców. Wkrótce rzeźba zostanie włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej i z tej okazji zostanie wyremontowana.
Odsłonięta w 2002 r. instalacja wymaga przeprowadzenia prac renowacyjnych. Prace mają zakończyć się wraz z otwarciem nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który znajduje się w centrum Warszawy. W ramach prac wymienione zostaną liście oraz elementy „kory”. Konserwacji zostanie poddana stalowa konstrukcja. Środki na prace renowacyjne pochodzą z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zostaną wykorzystane w ramach środków programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024”.
Autorka rzeźby Joanna Rajkowska planowała ustawienie w Warszawie większej liczby palm, ostatecznie zdecydowała się ustawić jedną. Została wykonana przez amerykańską firmę Soul-utions.com z tworzyw sztucznych i naturalnych materiałów. Ma wysokość ok. 15 metrów i jest wodoodporna, a stabilność zapewnia jej osadzenie na metalowej konstrukcji obciążonej betonowymi prefabrykatami.
W lutym tego roku informowaliśmy, że palma prawdopodobnie zniknie z ronda. Powodem jest planowana przebudowa linii średnicowej oraz nowego przystanku kolejowego w tym miejscu. Póki co nie znamy konkretnych terminów rozpoczęcia prac. Nasz artykuł na ten temat znajdziesz TUTAJ.
źródło: UM Warszawa
Czytaj też: Miasto | Komunikacja miejska | Ciekawostki | Rzeźba | Warszawa | whiteMAD na Instagramie