Warszawska Syrenka wyznaczy miejsca do parkowania

Warszawska Syrenka wyznaczy miejsca do parkowania. Pilotażowy program rusza na Woli

Warszawska Syrenka wyznaczy miejsca do parkowania w miejscach, gdzie kierowcy zastawiają chodniki utrudniając pieszym komunikację. Niebieska linia z estetyczną syrenką ma pokazywać kierowcom, ile miejsca muszą pozostawić pieszym. Pilotażowy program na Woli przeprowadzi Zarząd Dróg Miejskich.

Już niedługo, na wolskiej ulicy Agawy drogowcy wymalują na chodnikach nowy, dotychczas niestosowany symbol. Niebieska linia, przerywana symbolem litery P stylizowanym na Warszawską Syrenkę instruować ma kierowców, ile miejsca mogą zająć na chodniku, by nie utrudniać życia pieszych. Według przepisów dopuszcza się zatrzymanie czy postój samochodu pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m. – To bardzo dobre rozwiązanie, aby pokazywać, jak należy prawidłowo parkować – komentuje pomysł zastępca burmistrza Woli, Robert Rafałowski. 


Niestety w mieście źle zaparkowane samochody, to w dalszym ciągu zmora dla pieszych. Problem ten jest szczególnie dotkliwy między innymi dla rodziców prowadzących wózki dziecięce, czy osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku. – Nierzadko muszą oni korzystać z jezdni albo trawnika by przedostać się przez zatarasowany pojazdem chodnik – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. To oczywiście albo powoduje niebezpieczeństwo, albo wymaga niszczenia zieleni. Władze dzielnicy, wierzą, że wiele tych sytuacji wynika z nieświadomości i braku wyobraźni kierujących. Spacerując po Woli zdarzają się przypadki nieumiejętnie zaparkowanych samochodów, przez co nie sposób przejechać z wózkiem po chodniku i trzeba iść jezdnią –relacjonuje Kamil Giemza, wolski radny i młody ojciec. – Popieram pozytywne akcje skierowane na ułatwianie poruszania się pieszym i osobom o ograniczonej mobilności w mieście. 

Na razie ZDM, jako zarządca Strefy Płatnego Parkowania, planuje wykonać takie oznakowanie w jej obrębie, na odcinku od ulicy Syreny do Agawy 7. Niewykluczone jednak, że jeśli to rozwiązane przyniesie efekty, to w przyszłości zostanie wprowadzone także w wielu miejscach.

Czytaj też: Warszawa | Komunikacja miejska | Miasto | Motoryzacja | Ciekawostki

 

temat: Warszawska Syrenka wyznaczy miejsca do parkowania
źródło: Rzecznik Prasowy Urzędu Dzielnicy Wola / https://wola.waw.pl