Warszawski hotel Savoy – niechciana perła secesji

Dawna Warszawa była pełna przeróżnej klasy hoteli. Powstały na początku XX w. hotel Savoy należał do najpopularniejszych tego typu obiektów. Budynek stanął pod adresem Nowy Świat 58 i był symbolem blichtru i stylu przedwojennej Warszawy.

Hotel został wybudowany w latach 1904–1905 dla Stanisława Foka. Koszty jednak przerosły inwestora i budynek trafił na licytację. Nowymi nabywcami zostali Stanisław i Józef Karszowie. Obiekt szybko stał się jednym z najpopularniejszych i pierwszorzędnych hoteli w Warszawie, a jego pięciopiętrowa bryła dominowała nad klasycystyczną, kameralną zabudową ulicy.

Widok fasady od strony Nowego Światu, ok. 1905 roku.


Budynkowi nadano secesyjne cechy wystroju, zarówno wnętrzom, jak i fasadzie. Ozdobiono go ornamentami i boazeriami o tematyce roślinnej i secesyjnej, a także wytwornymi witrażami i “młodopolskimi” freskami z motywami kwiatowymi. W hotelu znalazły się też takie udogodnienia jak wykwintne restauracje, kotłownia czy windy zasilane własną prądnicą elektryczną.
W latach 20. XX wieku w hotelu otwarto pierwszy w stolicy dansing – jedno z pierwszych miejsc w historii miasta, do którego wstęp miały także samotne kobiety (bez ryzyka, że zostaną uznane za prostytutki). W latach 30. dansing zamieniono na nocny klub Cordial z muzyką na żywo.

Nowy Świat z hotelem po prawej, pocz. XX w. i obecnie. Źródło: fotopolska.eu

Nowy Świat z hotelem po lewej, pocz. XX w. i obecnie. Źródło: fotopolska.eu

Ulica Nowy Świat 58 i 56 w latach 30. XX w. i obecnie. Źródło: fotopolska.eu



Ulica Nowy Świat 58 i 56 w latach 30. XX w. i obecnie. Źródło: fotopolska.eu

Zniszczona zabudowa ul. Nowy Świat, lata okupacji i to samo miejsce dziś. Źródło: fotopolska.eu



 

Kamienica przetrwała bombardowania Warszawy, lecz w 1944 roku podczas powstania warszawskiego jej wnętrza strawił pożar. Podczas powojennej odbudowy Nowego Światu zdecydowano o zrównaniu wysokości i ujednoliceniu fasad stojących przy tej ulicy domów. Wskutek tego, we wczesnych latach 50. XX wieku budynek hotelu Savoy obniżono do dwóch pięter. Przebudowano też wtedy wnętrza oraz skuto secesyjną fasadę i zastąpiono ją klasycyzującą elewacją socrealistyczną. Na parterze działał przez pewien czas, nawiązujący do dawnego hotelu nazwą i wystrojem, klub nocny Savoy Hotel. Obecnie budynek pełni głównie funkcje usługowe i zupełnie nie przypomina wytwornej budowli sprzed lat.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować:

– KRÓL WARSZAWSKICH PRZEPRAW: MOST KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO
– MIEJSCE Z HISTORIĄ: PLAC ZBAWICIELA W WARSZAWIE
– PERŁY PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY: FILHARMONIA NARODOWA KIEDYŚ I DZIŚ

Czytaj też: Historia | Zabytek | Warszawa

Temat: Warszawski hotel Savoy – niechciana perła secesji

Źródła: warszawa1939.pl, whu.org.pl, polskaniezwykla.pl, fotopolska.eu, domena publiczna