Warszawski świdermajer

Warszawski świdermajer jest remontowany. Dom ma ponad 100 lat!

Warszawski świdermajer znajduje się na Białołęce, przy ul. Fletniowej 2. Trwa jego gruntowny remont, dzięki któremu w budynku odnowione zostaną wszystkie elementy.

O remoncie budynku poinformował Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. W tym roku drewniana willa otrzyma nowe pokrycie z blachy oraz rozpocznie się remont drugiej części południowej elewacji.

Podczas prac remontowych nie brakowało niespodzianek. Po zdjęciu zewnętrznego odeskowania na parterze ryzalitu (wysuniętej części fasady budynku), konserwatorzy odnaleźli duży fragment pierwotnej, mającej ponad 100 lat izolacji z gliny. Jej stan techniczny jest bardzo dobry, dlatego inwestor planuje pozostawienie jej na miejscu, jako świadka historii dawnego budownictwa. Aby spełnić współczesne wymagania odnośnie warunków termicznych, ten fragment elewacji zostanie ocieplony płytami trzcinowymi od wewnątrz.

Willa na Białołęce jest remontowana już od 2017 r. Prace odbywają się etapami. Do tej pory wyremontowano fasadę i część południowej elewacji. Zrekonstruowano ścianę północną, która uległa zawaleniu. Konserwatorzy przeprowadzili restaurację werand oraz wykonali prace snycerskie drewnianych detali. Budynek zyskał też nową więźbę dachową i podbite fundamenty. Podczas prac położono także izolację piwnic. W kolejnym etapie wyremontowane zostaną drewniana klatka schodowa oraz wnętrza.

Warszawski świdermajer zbudowany został dla Anastazji Śmiernickiej około 1900 r., w stylu nadświdrzańskim. Dom wpisał się w zamierzenia Krzysztofa Kiersnowskiego, który planował na terenie Płud budowę podwarszawskiego letniska. Willa na szczęście przetrwała II wojnę światową, jednak później popadła w ruinę. Jej stan sprzed remontu możecie zobaczyć na zdjęciu w galerii niżej.

Nad pracami remontowymi czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Obecnie w Warszawie remontowane są jeszcze drewniane domy przy ul. Rosoła 19 i Środkowej 9.

Warszawski świdermajer


Problem zachowania zabytków architektury drewnianej położonych na terenie coraz dynamiczniej rozrastającej się aglomeracji jest kwestią trudną, szczególnie w kontekście nieuchronnie zmieniającego się krajobrazu kulturowego. Na terenie Warszawy możemy odnaleźć zabudowania o charakterze wiejskim, domy letniskowe oraz modernistyczne budynki mieszkalne.  Drewniaki to zaledwie ok. 3 proc. wszystkich obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie miasta. W gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy (GEZ) ujętych jest ich blisko 300, na 11,5 tys. wszystkich obiektów. Na trzy tysiące obiektów wpisanych do rejestru zabytków, domów drewnianych jest tylko 32 – czytamy w komunikacie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Remont drewnianej willi jest dofinansowany z budżetu Warszawy.

Czytaj więcej: Renowacja | Drewno | Zabytek | Dom

źródło: UM Warszawa