Warsztaty Mood for wood 2020

Warsztaty Mood for wood 2020 mają nowy termin [AKTUALIZACJA]

Neigbourhood to hasło letniej edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood. Od 23 lipca do 3 sierpnia w Cieszynie studenci i młodzi projektanci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji, będą projektować oraz budować meble miejskie dla mieszkańców zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie granicy. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny.

Mood for wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych faktyczną realizacją swoich pomysłów. Podczas dwunastu (!) dni warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy zaprojektują oraz samodzielnie wykonają meble miejskie dla wybranych społeczności lokalnych w Cieszynie. To właśnie etap projektowania – przy pomocy narzędzi partycypacyjnych – wyróżnia projekt Mood for wood spośród podobnych warsztatów studenckich. Uczestnicy nie tylko realizują samodzielnie meble – ale decydują, przy współpracy z mieszkańcami całkowicie o ich formie. Pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować swoje projekty są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.

W tym roku wyjątkowo odbędą się dwie edycje warsztatów Mood for wood.

Edycja wiosenna przeniesiona została na 21-30 sierpnia 2020 r. (możliwa zmiana terminu, zgłoszenia trwają do 15 czerwca) w Poznaniu i uczestniczyć w niej będą studenci i młodzi projektanci z Polski i Niemiec. Natomiast główna – letnia edycja warsztatów odbędzie się nieco wcześniej w Cieszynie w terminie 23 lipiec do 3 sierpnia. Tematem edycji letniej będzie ​Sąsiedztwo, a​ jej uczestnikami będą projektanci i studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji, którzy stworzą meble integrujące mieszkańców po obu stronach granicy.

MOOD FOR WOOD 2020 SUMMER EDITION – NEIGHBOURHOOD

​Jednym z najtrudniejszych wyzwań w kształtowaniu przestrzeni dzisiejszych miast jest zapewnienie ram zarówno do spotkania z innym, jak i do odnalezienia poczucia zakorzenienia i wspólnoty, tworzenia miejsc, gdzie różnorodność nie będzie się wiązała ze strachem ani wykluczeniem, gdzie wspólnota nie będzie oparta na zamknięciu i lęku przed innymi, a każdy będzie mógł odnaleźć właściwe dla siebie proporcje prywatności i przynależności. Po prostu miejsc, gdzie pozornie obcy stają się sąsiadami. Tworzenie takich przestrzeni wydaje się szczególnie istotnie w miejscowościach takich jak Cieszyn. Miasto politycznie podzielone 100 lat temu między Polskę i Czechy, zdaje się idealnym poligonem doświadczeń – jak poprzez architekturę i interwencje w przestrzeni budować wspólnoty i poczucie sąsiedztwa. Czy chcesz podjąć to wyzwanie z nami?

Tutorzy letniej edycji: +48 Architecture (PL), KOSMOS architects (RU), Nomad studio (HU), Grau (SK), Karol Żurawski (PL), ORA architects (CZ).

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie ​www.moodforwood.com​ ​w terminie od 18 marca do 18 maja. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 22 maja.

Warsztaty Mood for wood 2020


MOOD FOR WOOD 2020 – SPRING EDITION 

Publiczne ogrody  – wspólne sadzenie i pielęgnacja roślin, zagospodarowanie i animacja otwartych miejskich terenów – są aktywnościami, które zaspokajają wiele potrzeb ludzkich. Budują poczucie wspólnoty, integrują społeczność lokalną, umożliwiają przebywanie i współistnienie z przyrodą. Jednym z głównych założeń ogrodów społecznych jest uruchomienie potencjału ludzi, którzy – mimo że na co dzień dzielą wspólną przestrzeń – w przestrzeni publicznej pozostają sobie obcy. Uprawa własnych owoców, warzyw czy ziół wpływa także na nowe pojmowanie ekologii, uczy, skąd biorą się rośliny, jak je pielęgnować, jak chronić środowisko. Najważniejsze w ogrodach społecznych jest to, że ich charakter tworzą okoliczni mieszkańcy. Dlatego ogrody miejskie są wyjątkowo zróżnicowane, zależne od kontekstu, miejsca i czasu, w którym powstają, ale przede wszystkim od osób, które działają na ich rzecz. Ogrody pozytywnie zmieniają nie tylko przestrzeń wokół nas, ale także więzi międzyludzkie. 

Po pięciu latach od pierwszej edycji warsztatów Mood for wood, w której projektowaliśmy dla ogrodów społecznych w Poznaniu, ponownie kierujemy się ku ogrodom z hasłem przewodnim Grow your community. Podczas tegorocznej edycji wesprzemy z uczestnikami  miejskich ogrodników z poznańskiej dzielnicy Szeląg.

Tutorzy: Wiercinski-studio, Nils Wenk, SUPERGUT STUDIO, ConstructLab.

Organizatorzy nie wymagają przedpłaty za udział w warsztatach, do czasu – kiedy ich realizacja będzie w 100 proc. pewna. Aktualne informacje znajdziecie na stronie www.moodforwood.com. Organizatorem warsztatów jest SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Genialne projekty poprzedniej edycji warsztatów publikowaliśmy w tym artykule:

Studenci zaprojektowali meble miejskie z drewna. Mogą korzystać z nich wszyscy

Czytaj też: Drewno | Polscy projektanci | Meble miejskie

źródło: materiały prasowe