Warsztaty Mood for Wood: studenci zaprojektują miejskie meble

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych faktyczną realizacją projektów. Od 20 do 30 lipca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja projektu w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Kolektyw 1a.

Dotychczas odbyły się 4 edycje projektu w których uczestniczyło ponad 160 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całej Europy oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji w Poznaniu. Studenci pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt uczestnicy są zobligowani do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.

Podczas warsztatów podkreślana jest waga wymiany doświadczeń i pomysłów, studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami swoich projektów, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy. Wykonane przez nich meble stają się impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności i animatorów kultury.

MOOD FOR WOOD 2018 – CONCRETE HIVES

Tematem tegorocznej edycji będą przestrzenie między blokami na poznańskich Ratajach. Bloki i blokowiska wpisane są w krajobraz Europy Środkowej. Choć były pomysłem na „lepsze jutro”, zarówno w tej części kontynentu, jak i na Zachodzie, część osób może uważać, że stały się synonimemj porażki niż sukcesu. Trudno jednak o jednoznaczną ocenę. Biorąc pod uwagę urbanistykę czy dostęp do zieleni, to mieszkańcy wielu nowych osiedli mogliby pozazdrościć mieszkańcom tych, które powstały w PRL-u.

W Polsce pierwsze osiedla zbudowano w latach 50., ale prawdziwy boom nastał na początku lat 70. W okresie PRL-u zbudowano w naszym kraju 7 mln mieszkań w technologii wielkiej płyty. Miały być powszechne, nowoczesne, funkcjonalne i tanie. Osiedla bogate w usługi i nowe budynki użyteczności publicznej miały zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Skala jaką osiągnął ten rodzaj budownictwa uczyniła z niego osobne zjawisko. W szczytowym okresie w blokach mieszkała jedna trzecia Polaków. To wynik nieporównywalny z jakimkolwiek innym krajem na Zachodzie.

Lata zaniedbań stopniowo doprowadziły do degradacji przestrzeni osiedlowych. Poprzez gwałtowny rozwój motoryzacji topniała osiedlowa przestrzeń zielona i rekreacyjna, zalewał ją asfalt parkingów. Pozostała ogólnodostępna przestrzeń wspólna przez lata zaniedbywana jest często dysfunkcyjna i przypadkowo zagospodarowana. Ze względu na to olbrzymie wyzwanie rewitalizacyjne oraz fakt, że ten rodzaj budownictwa jest znany i bliski wszystkim krajom biorącym udział w projekcie wierzymy, że ta edycja może stać się impulsem do dyskusji o jakości tych przestrzeni.

Więcej: ​www.moodforwood.com​