fot. Google

Wcześniej mogli chodzić tylko pod ziemią. Gdańsk buduje nowe przejście naziemne

Nowe przejście naziemne powstanie przy przystanku tramwajowym Uniwersytet Medyczny w Gdańsku. To przykład zmiany w myśleniu o poruszaniu się po miastach.

W okresie PRL-u w polskich miastach powstawały przejścia dla pieszych, które najczęściej poprowadzone były pod ziemią. Dzięki temu samochody rzadziej musiały zatrzymywać się na czerwonych światłach. Spychanie pieszych pod ziemię jest jednak kłopotliwe ze względu na architektoniczne bariery. Miasta pomału zaczynają dostrzegać ten problem i swoim mieszkańcom umożliwiają korzystanie z przejść naziemnych. Tak zrobiono kilka lat temu w Poznaniu, gdzie naziemne przejście wytyczono tuż przed dworcem kolejowym Poznań Główny oraz w Warszawie – wysiadający z tramwajów przy Dworcu Centralnym nie muszą już schodzić do podziemi, aby dostać się na dworzec.

Nowe przejście naziemne będące alternatywą dla podziemnej trasy powstanie w Gdańsku w pobliżu Uniwersytetu Medycznego. O planowanej inwestycji poinformowała Dyrekcja Rozbudowa Miasta Gdańska. Dzięki inwestycji osoby z ograniczoną mobilnością będą mogły łatwiej i bezpieczniej dostać się w okolice placówek medycznych – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Obecne naziemne przejście znajduje się około 300 metrów od przystanku tramwajowego.

O potrzebie powstania w tym miejscu przejścia naziemnego już trzy lata temu mówili radni Koalicji Obywatelskiej:

Naziemne przejścia są wygodne i przyjazne pieszym, likwidują poczucie zagrożenia, jakie pojawia się przy konieczności zejścia do tunelu. To podstawowy wyznacznik komfortu korzystania przez pieszych z infrastruktury miejskiej – pisali w interpelacji do prezydenta Gdańska.

fot. Google

Obecnie miasto szuka wykonawcy planowanej inwestycji. Zadanie przewiduje budowę przejścia naziemnego i przejazdu dla rowerów z sygnalizacją świetlną. Budowa przejścia wiąże się też z koniecznością przebudowy peronów tramwajowych, chodnika i trakcji tramwajowej. Naziemne przejście będzie oświetlone, a w jego sąsiedztwie zostanie nasadzony nowy trawnik. Budowa przejścia naziemnego ma trwać 8 miesięcy od daty podpisania umowy. Budowa nowego przejścia ma kosztować około 2,3 mln zł. Istniejący podziemny tunel nie zostanie zlikwidowany.

Czytaj też: Gdańsk | Urbanistyka | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

Mniej więcej w tym miejscu powstanie naziemne przejście dla pieszych

źródło: DRMG