wiz. PKP PLK

We Włochach odkryto zabytkowy rozkład jazdy. Zostanie wyeksponowany

Rozkład jazdy namalowano prawdopodobnie na przełomie lat 40. i 50. Zajął powierzchnię ściany i umieszczony był w przejściu podziemnym stacji PKP Warszawa Włochy. Rozkład jazdy odkryto przypadkiem podczas przebudowy stacji. Teraz kolejarze zapowiedzieli, że zabytek zostanie udostępniony wszystkim.

Rozkład jazdy namalowany został na jednej ze ścian w przejściu podziemnym. Ma około 350 cm szerokości i 250 cm wysokości. Odkrycia dokonano już w listopadzie 2014 r. podczas prac związanych z przebudową przejścia. Tablica z „czasem odejścia” informowała o godzinach odjazdu pociągów do podwarszawskich miejscowości, ale też tych położonych dalej. W tamtym okresie Włochy były jeszcze miastem.

Odsłonięcie zabytkowego rozkładu jazdy nastąpi jeszcze w tym roku. Zostanie on umieszczony w szklanej gablocie i wyeksponowany na skwerze przed przystankiem kolejowym Warszawa Włochy. Kolejarze podjęli się zadania zachowania znaleziska, które zostało wycięte wraz z fragmentem ceglanej ściany, na której rozkład został namalowany. Będzie to kolejny element podkreślający historyczny charakter przystanku Warszawa Włochy.

Prace związane z przygotowaniem ekspozycji zabytku nie należały do łatwych. Każdy szczegół opracowywanego procesu zabezpieczenia tablicy musiał być konsultowany z konserwatorem zabytków.

Etap przygotowań jest już jednak za nami i rozpoczynamy właśnie budowę szklanej gabloty, która powstanie wokół zabytkowego rozkładu jazdy. Następnie rozpoczną się prace konserwatorskie związane z pokryciem tablicy specjalnymi preparatami, które pozwolą zachować ją w dobrym stanie przez kolejne lata. Gablota posiadać będzie specjalne oszklenie, oświetlenie i klimatyzator, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę i wilgotność. Planujemy, że do końca roku zabytkowy obiekt zostanie odsłonięty – czytamy w komunikacie PKP PLK.

fot. MWKZ

Jak udało się ustalić okres, z którego pochodzi rozkład jazdy? Pomogła w tym widniejąca nazwa miejscowości Zielkowice. Stacja ta od 1951 roku nosi nazwę Łowicz Przedmieście. Historycznych elementów na stacji będzie więcej. Nad peronem drugim znajduje się modernistyczna wiata, której powstanie związane jest z elektryfikacją linii kolejowej w latach 30. XX wieku.

Obiekt nazywany często „skrzydlatą wiatą” został wyremontowany przez PLK SA podczas modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego – dodają kolejarze.

O przeszłości stacji przypomina też stylizowany wystrój przejścia podziemnego.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, PKP PLK

Czytaj też: Warszawa | Kolej | Zabytek | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

wiz. PKP PLK