We Wrocławiu powstanie szkoła dla 1200 dzieci. Wyniki konkursu

Zakończył się konkurs architektoniczny na projekt nowej szkoły na Wojszycach we Wrocławiu. Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu za najlepszy uznał projekt przygotowany przez architektów z pracowni Major Architekci.

Projekt przewiduje budowę placówki edukacyjnej w sumie dla 1200 dzieci – tysiąca uczniów szkoły podstawowej i dwustu dzieci w przedszkolu. Kompleks zbudowany zostanie przy ulicy Asfaltowej. Prócz części edukacyjnej powstanie tutaj również blok sportowy. Składać się będzie z boiska do piłki nożnej, bieżni, skoczni do skoku w dal oraz dwóch placów zabaw.

Szkoła będzie dysponować 40 salami lekcyjnymi oraz pracowniami. Duża sala gimnastyczna będzie mieć 800 m kw powierzchni, a mniejsza 300 m kw. Dodatkowo salka do gimnastyki korekcyjnej, świetlica, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze.

W konkursie rywalizowały projekty 14 pracowni architektonicznych. Pierwsze miejsce zdobył zespół wrocławskiego biura Major Architekci. Zwycięski projekt charakteryzuje się bardzo dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym zarówno w rozplanowaniu na działce, jak i z uwagi na układ pomieszczeń budynku. Prosty układ w dwukondygnacyjnym obiekcie dobrze służy organizacji przestrzeni. Rozdzielono części przeznaczone dla najmłodszych (przedszkole), jak i dla uczniów oraz dla administracji szkoły.


Architekci zaproponowali skromną bryłę o jasnej elewacji z czytelnym podziałem na funkcje. Całość przedstawili na oryginalnych i bardzo przyjemnych wizualizacjach, dalekich od sztampowych, fotorealistycznych grafik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to budowa szkoły zakończy się w 2023 r.

wiz. Major Architekci, źródło: UM Wrocław