Zakończył się konkurs architektoniczny na projekt nowej szkoły na Wojszycach we Wrocławiu. Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu za najlepszy uznał projekt przygotowany przez architektów z pracowni Major Architekci.

Projekt przewiduje budowę placówki edukacyjnej w sumie dla 1200 dzieci – tysiąca uczniów szkoły podstawowej i dwustu dzieci w przedszkolu. Kompleks zbudowany zostanie przy ulicy Asfaltowej. Prócz części edukacyjnej powstanie tutaj również blok sportowy. Składać się będzie z boiska do piłki nożnej, bieżni, skoczni do skoku w dal oraz dwóch placów zabaw.

Szkoła będzie dysponować 40 salami lekcyjnymi oraz pracowniami. Duża sala gimnastyczna będzie mieć 800 m kw powierzchni, a mniejsza 300 m kw. Dodatkowo salka do gimnastyki korekcyjnej, świetlica, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze.

W konkursie rywalizowały projekty 14 pracowni architektonicznych. Pierwsze miejsce zdobył zespół wrocławskiego biura Major Architekci. Zwycięski projekt charakteryzuje się bardzo dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym zarówno w rozplanowaniu na działce, jak i z uwagi na układ pomieszczeń budynku. Prosty układ w dwukondygnacyjnym obiekcie dobrze służy organizacji przestrzeni. Rozdzielono części przeznaczone dla najmłodszych (przedszkole), jak i dla uczniów oraz dla administracji szkoły.

Architekci zaproponowali skromną bryłę o jasnej elewacji z czytelnym podziałem na funkcje. Całość przedstawili na oryginalnych i bardzo przyjemnych wizualizacjach, dalekich od sztampowych, fotorealistycznych grafik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to budowa szkoły zakończy się w 2023 r.

wiz. Major Architekci, źródło: UM Wrocław