Wege Park w Warszawie, czyli miejski skwer z warzywami i owocami

Wege Park w Warszawie to kolejna proekologiczna inicjatywa zrealizowana w ramach stołecznego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Wilanowa marzyli o publicznym skwerze, w którym będą rosły warzywa, zioła, czy drzewa owocowe, z których korzystać mogą wszyscy mieszkańcy.

Wege Park w Warszawie powstał w dzielnicy Wilanów na prośbę samych mieszkańców. Skwer o powierzchni 3000 metrów kwadratowych powstał na obszarze oddalonym od ulicznego zgiełku, przy ul. Rzodkiewki, w sąsiedztwie Rezerwatu przy Skarpie. Przestrzeń parku zagospodarowana jest w większości roślinami jadalnymi. Na obszarze skweru znajdują się krzewy, pnącza, drzewa oraz elementy małej architektury – ławki, skrzynie na warzywa i trejaże na pnącza. Dodatkową atrakcją są urządzenia do ćwiczeń́ wykonane z drewna jodłowego, zabezpieczonego poprzez impregnację.


“Chcemy by Wege Park był swego rodzaju ogrodem działkowym dostępnym dla wszystkich. Jesienią na terenie Wege Parku, nawiązując do jego charakteru, planujemy posadzić 27 drzew owocowych, wśród nich: jabłonie, wiśnie, śliwy i grusze. W przyszłości w parku planujemy prowadzić warsztaty edukacyjne dotyczące ogrodnictwa miejskiego m.in. wykorzystania roślin jadalnych, ich uprawy, zasad ogrodnictwa i wykorzystywania wody deszczowej. Zajęcia będą przeznaczone dla placówek oświatowych oraz zainteresowanych mieszkańców” – powiedział Bartosz Wiśniakowski, zastępca burmistrza dzielnicy Wilanów.

Celem projektu jest nie tylko stworzenie nowej przestrzeni rekreacyjnej. Wege Park w Warszawie ma być miejscem, w którym mieszkańcy mogą samodzielnie uprawiać warzywa i owoce, co ma przekładać się na promowanie zakładania przydomowych ogródków i sadzenia jak największej ilości zieleni w mieście. Miejsca ma także łączyć mieszkańców i dawać im teren do wspólnego spędzania czasu.Ze względu na tematykę parku powiązaną z roślinami oraz konieczność dostosowania do istniejącego stanu zagospodarowania, układ kompozycyjny nawiązuje do organicznych kształtów. Jest oparty na swobodnych, nieregularnych liniach. Teren Wege Parku jest ogólnodostępny. Dojechać́ do niego najlepiej rowerem, w myśl proekologicznej przesłanki samego projektu. Przy wejściu znajdują się 2 stojaki na rowery, z 32 stanowiskami.

Czytaj też: Ekologia | Polska | Warszawa | Rośliny | Zieleń | Miasto | Łąki kwietne

źródło: UM Warszawa