Plac przed Parlamentem Europejskim zyska nowe życie. Projektują Polacy

W maju 2016 zespół: Atelier Starzak Strebicki + City3 + Laura Muyldermans podpisał kontrakt na tymczasowe zaaranżowanie meblami miejskimi oraz zielenią przestrzeni Esplanade Solidarność 1980 przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Instalacja składa się ze 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami. Meble pojawiły się w przestrzeni Esplanade Solidarność 1980. Plac ten wraz z agorą Simone Veil pośrodku, łączy budynki Place du Luxemborg i dworca kolejowego Bruksela_luksemburg, wpisując się zarazem w metropolitarny charakter przestrzeni wokół Parlamentu Europejskiego.

„Konstelacje” to projekt ożywienia placu i stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej, w której można poczytać książkę, zjeść kanapkę lub po prostu spędzić czas. Architekci stworzyli tymczasowe aranżacje mebli miejskich oraz zieleni, mając na celu zbadanie (w okresie: maj 2016 – sierpień 2017) interakcji zachodzących pomiędzy różnymi typami użytkowników w tej przestrzeni.

Dodatkowo, przewidziano różne scenariusze rozmieszczenia obiektów: w grupach, w okręgach i wzdłuż naturalnie rysujących się w przestrzeni linii. Ważnym elementem było zaprojektowanie punktów połączeń między obiektami. W efekcie, na „Konstelacje” składa się 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami usytuowanych w różnych konfiguracjach.

Zdjęcia: Julie Guiches – European Union 2016