Materiały spółki biurowej Skanska

Wewnętrzny plac przy Nowym Rynku otwarty. Jest zielono!

Wewnętrzny plac przy Nowym Rynku otwarty. Drzewa, pergole, fontanna czy tężnie solankowe – to tylko niektóre z jego elementów. Tym samym pracownicy tutejszych biur, ale również mieszkańcy oraz goście zyskali nowe, otwarte dla wszystkich miejsce do odpoczynku, uzupełniające tkankę miejską tej części Poznania.

Wewnętrzny rynek jest wyróżnikiem poznańskiej inwestycji Skanska. Cały kompleks od początku projektowany był jako integralna część miasta, nawiązująca do otaczającej ją zabudowy, która oprócz najwyższej jakości biur miała też wnieść wartość dodaną dla okolicznych mieszkańców. Stąd pomysł placu w formie parku, który łączy wszystkie budynki Nowego Rynku.

Materiały spółki biurowej Skanska


 

Na placu nasadzono 15 sztuk dużych drzew – platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zieleń została uzupełniona krzewami, pnączami i trawami. W jego południowo-wschodniej części wybudowano fontannę, a w rogach – pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. Zagospodarowanie rynku uzupełniają elementy małej architektury podkreślone ogrodowym oświetleniem, a także urządzenia służące do zabawy najmłodszym użytkownikom. W lampach ukryto budki dla jeżyków. Jak dawniej, ma to być miejsce spotkań, ale w formie odpowiadającej dzisiejszym oczekiwaniom.

– Dla mnie i dla wszystkich nas ze Skanska to absolutnie wyjątkowy moment, gdy przekazujemy serce projektu Nowy Rynek – przykładu świetnej architektury, i otwieramy go dla mieszkańców Poznania. To nie tylko miejsce pracy dla dziesięciu tysięcy osób, ale także miejsce, które na co dzień będzie tętnić życiem, przyciągać ludzi w każdym wieku. Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć w tym miejscu coś więcej niż kompleks biurowy. Chcieliśmy miastotwórczego charakteru tej inwestycji, chcieliśmy oddać ten kwartał mieszkańcom, dlatego stworzyliśmy na samym początku projektu rynek dialogu kreatywnych pomysłów i dyskusji – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Materiały spółki biurowej Skanska

Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki.

W biurowcach Nowego Rynku zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu.

Źródło: materiały spółki biurowej Skanska

Zobacz też: Architektura | Biurowiec | Urbanistyka | Zieleń | Poznań | Ekologia

Temat: Wewnętrzny plac przy Nowym Rynku otwarty. Jest zielono!

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły