Where I see Fashion – niesamowity blog o modzie i sztuce

“Where I see Fashion” to niesamowity blog poświęcony modzie i sztuce, w którym autorka – Bianca Luini – zestawia ze sobą fotografie kreacji prosto z wybiegów z dziełami sztuki, zdjęciami natury oraz architektury i designerskimi przedmiotami, ukazując w ten sposób niesamowitą zależności między modą a sztuką. Podobieństwa dostrzeżemy natychmiast w kolorystyce, dominujących motywach, wzorach i kształtach.

Wszyscy wiemy, że projektanci szukają inspiracji na wielu płaszczyznach. Rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, gdzie tych pomysłów szukają. Blog Where I See Fashion uświadamia nam to, że wszystko, czego potrzeba, by tworzyć i rozumieć modę jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy dokładnie patrzeć.

Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba”.

Każdy z nas inaczej patrzy na rzeczywistość, inaczej ocenia to, co widzi, ma swoją wizję piękna. Są jednak utarte schematy, które deifniują to, co ładne i brzydkie. Dziś o tym, co modne w dużej mierze decydują nie sami projektanci, a analitycy trendów, których praca to nieustanne badanie świata przeszłości i teraźniejszości w poszukiwaniu schematów, wzorów, które pozwolą na stworzenie punktu odniesienia dla tego, co będzie nas inspirować jutro.

Where I See Fashion idealnie wpisuje się w dziedzinę tzw. trend setting’u pokazując nam zależności między sztuką a modą. Uświadamia nam jak wielu podobieństw nie dostrzeżemy, jeśli nie będziemy dokładnie obserwować i starać się rozumieć sztuki. Bez nas, odbiorców, moda nie ma sensu. To my jesteśmy motorem inspiracji i od nas, naszego zapotrzebowania zależeć może jaka część inspiracji z wielkich wybiegów przyjmie się na codzień, wejdzie do naszego słownika mody. Pamiętajmy, że kupcy z popularnych sieciówek nie tylko jeżdża na pokazy, mają przed sobą nie tylko katalogi z pokazów, ale również raporty sprzedaży i przekrojowe analizy rynku. Oczywiście, nie spodziewajmy się cudów, jednak im więcej rozumiemy otoczenie, tym bardziej możemy definiować swój gust.

Blog Bianci Luini jest dla mnie blogiem wizjonerskim. Nie każdy ma tak unikalną zdolność do odkrywania i obserwowania z tak ogromnym zrozumieniemem zjawisk powiązanych z modą. Sama autorka, zaledwie 23 letnia absolwentka projektowania mody na Politecnico di Milano, od dziecka chciała być malarką. Z czasem główny punkt zainteresowań przeniósł się na modę, ale Luini nie zapomniała o swoich korzeniach. Przygodę ze swoimi inspiracjami rozpoczęła w 2014 roku na Pintrescie i Google +, na których obserwowała projektantów oraz magazyny modowe. To tam uderzyło ją jak bardzo niektóre projekty przypominają jej niektóre dzieła sztuki. Tak się zaczęło. Punktem kulminacyjnym w jej karieze było założenie bloga na serwisie Tumblr, w którym zaczęła wrzucać swoje zestawienia. Pierwszym postem, było zestawienie impresjonistycznego obrazu przedstawiającego niebieskie, pieniące się fale z sukienką od McQueen’a, której kolorystyka oraz krój (zwłaszcza krawędzie z białymi wykończeniami) do złudzenia przypominały obraz i nie pozostawiały wątpliwości, co do tego dlaczego autorka zestawiła je właśnie ze sobą. Zestawienie możecie zobaczyć tutaj:

http://whereiseefashion.tumblr.com/post/52325960362/match-9-for-more-matches-check

W bardzo szybkim okresie czasu, została dostrzeżona przez największe wydawnictwa prasowe (DACF Magazine), firmy odzieżowe (teraz Nike) oraz artystów (najnowszy wyczyn autorki to porównywanie sesji zdjeciowych Lady Gaga i Niki Minaj do portretów J.M.W. Turnera i Francois’a-Hubera Drouais. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki!

10930092_928402103837922_4367677198262097583_n

Autor:justDżejn

 

Źródło: Whereiseefashion.tumblr.com