Wiata typu “grzybek” ocaleje. Decyzję podjął prezydent Dąbrowy Górniczej

Dla jednych jest reliktem PRL-u, inni wspominają ją z sentymentem. Charakterystyczna dla polskiego krajobrazu wiata typu “grzybek” w Dąbrowie Górniczej zostanie zachowana. Poinformował o tym Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Decyzję o zachowaniu wiaty prezydent miasta opublikował na swoim profilu na Facebooku. W zamieszczonym tam poście Marcin Bazylak prosi mieszkańców o opinię. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy wiata będzie nadal stać w pierwotnym miejscu czy też warto ją ustawić w nowej lokalizacji.

Wiata typu “grzybek” była nieodłącznym krajobrazem Polski przez dziesięciolecia. To ostatni taki egzemplarz, który znajduje się w Dąbrowie Górniczej. Przez wiele lat korzystali z niej mieszkańcy dzielnicy Gołonóg, największej pod względem liczby mieszkańców dzielnicy miasta.

Wiata, która stoi w mieście obecnie nie jest wykorzystywana. Nie znajduje się bowiem przy czynnym przystanku.

To ostatnia tego typu wiata przystankowa w Miasto Dąbrowa Górnicza. U części mieszkańców budzi wspomnienia z czasów, gdy w tym miejscu zatrzymywały się linie autobusowe nr 27 i 55. Jedni mówią o niej „ikona Gołonoga”, drudzy nazywają „reliktem PRL-u”. Mnie kształt zadaszenia tej wiaty kojarzy się z kielichami ze zburzonego już dworca w centrum Katowic – czytamy w poście prezydenta miasta.


Wiata składa się z żółtego zadaszenia z charakterystycznymi łukowatymi wcięciami i podtrzymywana jest na trzech filarach w czerwonym kolorze. Wokół filarów znajdują się siedziska. Co ciekawe, taka wiata była modułowym rozwiązaniem. W zależności od liczby pasażerów można było ustawić tylko jeden człon, lub dostawiać do niego kolejne tworząc większe konstrukcje. Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak poinformował, że wiata przejdzie na własność miasta i zostanie wyremontowana. Taką wolę wyraża zdecydowana większość mieszkańców, którzy pozostawili komentarze pod wpisem samorządowca.

źródło: Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej

Czytaj też: Historia | Ciekawostki | Komunikacja miejska | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły