Kamienica stojąca pod adresem Widok 11 powstała w latach 1894-1896 dla finansisty żydowskiego pochodzenia Chaskiela Lewenfisza, według projektu Wojciecha Bobińskiego. Trzypiętrowy budynek z zamkniętym podwórkiem został ulokowany w dawniej zwartej zabudowie. Elewacji frontowej nadano bogaty wystrój w stylu eklektycznym.
Efektowny budynek w dwudziestoleciu międzywojennym miał kiepską opinię: prasa pisała, że mieścił się tam dom schadzek prowadzony przez słynną Jadwigę Bitnerową. Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń. Zachowały się w niej oryginalne dekoracje, m.in. na klatce schodowej, w mieszkaniach i przejeździe bramnym. Możemy tam zobaczyć np. piękne piece kaflowe, parkiety, sztukaterie, plafony, gzymsy czy żeliwne balustrady. Po wojnie budowla została objęta Dekretem Bieruta i przeszła na własność państwa.
W latach 60. XX w. z elewacji kamienicy skuto niemal całą dekorację. Fragmenty oryginalnego wystroju budynku pozostały tylko na szczytach wieńczących ryzality. Są wykonane w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Kamienica Chaskiela Lewenfisza przez lata popadała w coraz większą ruinę. Na początku XXI w. o jej zwrot upomnieli się spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Zakończyło się to wykwaterowaniem mieszkańców. Mimo wpisu obiektu do rejestru zabytków w 2003 roku, kamienica stoi zamknięta na 3 spusty i nie wygląda na to, aby miało się to prędko zmienić. Na szczęście, przy okazji budowy w sąsiedztwie hotelu Puro, inwestor wyremontował też dach i wzmocnił prawie wszystkie stropy w kamienicy. To daje nadzieję, gdyż degradacja budynku została w ten sposób bardzo spowolniona. Czy ten ostatni i jedyny zachowany przedwojenny budynek w południowej pierzei ul. Widok ma szansę na wskrzeszenie? Warto o niego zadbać, gdyż jest jedną z najstarszych, oryginalnie zachowanych warszawskich kamienic.
Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować:
- MIĘDZYWOJENNY LUKSUS I FUNKCJONALIZM. KAMIENICA MOJŻESZA HOROWITZA W WARSZAWIE.
- ŁUCKA 8 – NAJSTARSZY WOLSKI ZABYTEK W RUINIE.
- KAMIENICA LEONA BRESLAUERA – CZY PERŁA WARSZAWSKIEJ SECESJI DOCZEKA SIĘ REMONTU?
Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura
Kamienica w latach 70. XX w. oraz obecnie. Źródło: Wojewódzki Konserwator Zabytków, karta ewidencyjna zabytku/warszawa1939.pl
Temat: Widok 11 – mała kamienica o dużej wartości historycznej
Źródła: warszawa1939.pl, warszawa.naszemiasto.pl, warszawa.wyborcza.pl