Więcej zieleni i ograniczony ruch aut. Tak zmieni się ulica Warszawska w Katowicach

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach prowadzi prace zazielenienia centrum miasta. W ramach prac zmieni sią ulica Warszawska, która wkrótce zaoferuje więcej miejsca pieszym. W pierwszej kolejności zmiany czeka odcinek od ulicy Szkolnej w stronę Rynku.

Przebudowa ulicy już trwa i ma się zakończyć w połowie 2023 roku.

Zazielenienie ulicy Warszawskiej to jeden z ważniejszych projektów, jaki obecnie realizujemy. Po przebudowie ulicy Dworcowej, ulica Warszawska będzie kolejną gdzie pojawi się zieleń i zostanie ograniczony ruch samochodów. To kolejna zmiana w ścisłym centrum Katowic, która ma na celu stworzyć przestrzeń przyjazną mieszkańcom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pod koniec lipca rozpoczęto pierwszy etap prac na ul. Warszawskiej. Znajdujący się obecnie przed przystankiem tramwajowym Katowice Rynek/Teatr Śląski znak B-1 – zakazujący ruchu w obu kierunkach – został przesunięty na skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Szkolnej, wyłączając ten odcinek z dostępności dla większości kierowców.

Wykonawca rozpoczął realizację inwestycji od prac prowadzonych w pasie jezdni i na chodnikach ul. Warszawskiej, między ul. Szkolną a ul. Mielęckiego, w związku z czym ruch kołowy odbywa się torowiskiem tramwajowym, a to oznacza.

Deptak i kilka tysięcy roślin

Ulica Warszawska na kilkusetmetrowym odcinku zmieni swoje oblicze. Od skrzyżowania z ul. Szkolną w kierunku Rynku zostanie ograniczony ruch samochodowy, a po obu stronach torowiska znajdzie się reprezentacyjny deptak. Z kolei od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej wprowadzona zostanie strefa Tempo 30. Ponadto ulica zostanie podzielona na trzy sektory – różniące się sposobem aranżacji terenu, a cały odcinek wypełni duża liczba roślin oraz elementów małej architektury. Pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, a także krzewy (2649), byliny i trawy (2734) oraz pnącza (192). Rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach oraz otrzymają dodatkową oddolną iluminację. Wartość inwestycji to około 19 mln zł. Część tej kwoty – niemal 3 mln zł – sfinansuje spółka Tramwaje Śląskie S.A. Całość ma być gotowa w drugim kwartale 2023 r.


Zazielenienie ulicy Warszawskiej wiąże się z wieloma korzyściami. Piesi zyskają kolejną przestrzeń w ścisłym centrum miasta. Z kolei deptak i liczna roślinność spowodują, że miejsce nabierze reprezentacyjnego charakteru jak przed laty. Cenne są także aspekty ekologiczne.

Zieleń jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w przeciwdziałaniu tzw. miejskim wyspom ciepła. Dają przyjemny cień, a podczas oddawania pary wodnej do atmosfery działają jak naturalne klimatyzatory, obniżając temperaturę w swoim otoczeniu. Ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla i magazynowania tego gazu również jest pomocna w walce z globalnym ociepleniem. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, są domem dla ptaków oraz owadów – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, realizującego inwestycję.

Projekt zmian przygotowali projektanci z firmy Calla.

źródło: Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach

Czytaj też: Katowice | Miasto | Zieleń | Łąki kwietne  | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie