Więcej zieleni w Krakowie. Rośnie park na Górce Narodowej

Dom Development, lider rynku deweloperskiego w Polsce, kosztem blisko 3 mln złotych stworzył przy Osiedlu Mieszkaniowym Górka Narodowa w Krakowie park z nowoczesnym placem zabaw dla dzieci w różnym wieku i strefą wypoczynku dla dorosłych. To atrakcyjne miejsce zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i sprzyja integracji mieszkańców. Teraz miasto odkupiło park, powiększając w ten sposób powierzchnię publicznych obszarów zielonych w Krakowie. Wartość transakcji wyniosła 630,4 tys. zł brutto. Osiedle Górka Narodowa to w pełni funkcjonalna, nowa, stale rozwijająca się dzielnica mieszkaniowa. W ramach inwestycji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ukończono realizację 6 budynków, w których powstały łącznie 324 mieszkania i lokale usługowe, a w budowie są 4 kolejne.

Park przy ul. Banacha na Górce Narodowej w Krakowie został zaaranżowany na powierzchni 22 arów. Do drzew rosnących w tym miejscu już wcześniej, dosadzono jeszcze 20 nowych oraz kilkaset krzewów. W parku, oprócz ławek i leżaków, ustawiono stoliki piknikowe, a także stoły do gry w szachy i tenisa stołowego oraz piłkarzyki. Powstał tu także duży plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnym wieku. Poza zjeżdżalniami, huśtawkami, bujakami i rozmaitymi zestawami zabawowymi, największą popularnością wśród dzieci cieszy się zjazd linowy, tzw. tyrolka. Całość inwestycji, z uwzględnieniem zakupu gruntu, kosztowała dewelopera blisko 3 mln złotych. Inicjatywa Dom Development wpisuje się w trend odpowiedzialnego projektowania inwestycji, zakładającego nie tylko realizację samych budynków mieszkaniowych, ale również wsparcie dla rozwoju lokalnej infrastruktury.

Więcej zieleni w Krakowie

Kraków konsekwentnie powiększa tereny z przeznaczeniem pod zieleń, zgodnie z założeniem, że każdy mieszkaniec tego miasta powinien mieć dostęp do parku w odległości ok. 15 minut spacerem od domu. Teraz do publicznych obszarów zielonych będzie można doliczyć park na Górce Narodowej.

– Projektując osiedle Górka Narodowa, skupiliśmy się nie tylko na stworzeniu nowoczesnych i funkcjonalnych mieszkań, ale również na przestrzeni do rekreacji i zabawy na świeżym powietrzu. Zrealizowaliśmy więc ogólnodostępny, nieogrodzony park z placem zabaw, z którego korzystać mogą nie tylko nasi klienci, ale i  mieszkańcy wszystkich okolicznych osiedli – mówi Marcin Rams, Prezes Zarządu Dom Development Kraków. – Teraz sprzedajemy ten teren miastu i to za kwotę znacznie niższą niż nasze koszty. Dzięki temu, dokładamy swoją cegiełkę do ochrony terenów zielonych i tworzenia nowych parków na terenie Krakowa. Wpisuje się to zarówno w strategię Dom Development, zgodnie z którą przy realizacji naszych inwestycji dbamy o rozwój lokalnej infrastruktury, jak i w działania Urzędu Miasta, zmierzające do zwiększania powierzchni terenów zielonych – dodaje Marcin Rams.


Miejsce otwarte dla każdego

Park znajduje się przy Osiedlu Mieszkaniowym Górka Narodowa realizowanym przez Dom Development. To kompleks 5-piętrowych budynków zaprojektowanych tak, aby stanowiły integralną i w pełni funkcjonalną część rozwijającego się miasta. Wewnątrz kolejnych kwartałów osiedla przewidziano przestronne dziedzińce z miejscami do zabawy dla dzieci, strefami aktywności dla młodzieży i terenami do rekreacji dla dorosłych. W parterach budynków mieścić się będą lokale usługowe.

W trosce o środowisko

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju przyjętą przez dewelopera, na Osiedlu Mieszkaniowym Górka Narodowa pojawi się szereg ekologicznych rozwiązań. Atrakcyjna aranżacja zieleni, w tym aleja platanów i zróżnicowana pod względem pór roku roślinność, obniży temperaturę w upalne dni i pomoże pochłaniać szkodliwe substancje oraz retencjonować wodę. Użycie nowoczesnego oświetlenia LED i czujek zmierzchu pozwoli ograniczyć zużycie prądu. Mniej energii będą potrzebować również windy zainstalowane w budynkach. Mieszkańcy skorzystają ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także rozbudowanej infrastruktury rowerowej – stojaków, wiat czy stacji napraw.

źródło: materiały prasowe Dom Development

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Kraków | Zieleń | Ekologia | Osiedle | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły