Wiedeń park

Wiedeń: zmieniają ulicę w park. Będzie dawać chłód latem

Mieszkańcy miast latem muszą zmagać się z problemem coraz wyższych temperatur. W ochłodzeniu klimatu nie pomagają infrastruktura, beton i asfalt, które magazynują ciepło i emitują energię do otoczenia. Wiedeń zyska nowy park, który powstanie w miejscu dawnej ulicy. Zerwano już asfalt, a dawna ulica zmieni się w zielony trakt dla pieszych i rowerzystów, wypełniony chłodzącymi instalacjami.

Zieleń i nowe parki według władz stolicy Austrii mają pomóc w obniżeniu temperatury przestrzeni miejskiej. W Wiedniu już trwa przebudowa Esterhazypark oraz rozpoczęto prace nad stworzeniem Else-Feldman-Park. Zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku. W efekcie powstanie park o powierzchni 37 tysięcy m kw. Prace nad projektem rozpoczęły się już dwa lata temu. Austriacy zrobili to wzorcowo – projekt powstał po przeprowadzeniu rozmów z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami i mieszkańcami Wiednia.

Projekt zakłada zamknięcie ulicy i diametralną zmianę funkcji. Powstanie tutaj park z alejkami dla pieszych i ścieżkami dla rowerzystów. Do tej pory udało się już wyburzyć zbędne betonowe konstrukcje oraz zerwać asfalt. To konkretna odpowiedź na kryzys klimatyczny i coraz wyższą temperaturę.

W parku pojawi się kilkadziesiąt nowych drzew, posadzone zostaną rośliny z jadalnymi owocami oraz zamontowane zostaną źródełka z wodą pitną. Wiedeń park

Sprawdź

Drugim projektem jest przebudowa Esterhazypark. Urzędnicy chcą, aby w parku pojawił się specjalny system rozpylaczy wodnej mgiełki, dzięki której temperaturę będzie można obniżyć nawet o sześć stopni względem miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Dodatkowo rozebrany zostanie stary chodnik, położona zostanie nowa instalacja kanalizacyjna. To pozwoli uruchomić zacienione pierścienie z rozpylaczami mgły oraz umożliwi montaż tzw. „drzew klimatycznych” – liczących prawie 3 metry wysokości pryszniców mgielnych o średnicy ponad 2 m.

Jeśli oba projekty odniosą sukces to władze Wiednia rozwiną ten koncept na inne parki i skwery. Mamy nadzieję, że Wiedeń da przykład i nowy park w centrum miasta będzie impulsem dla innych europejskich metropolii, które również podejmą kroki w walce z ocieplającym się klimatem.

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Ekologia

źródło: Haus des Meeres, Bezirksvorstehung Leopoldstadt, Eurocomm-PR Wiedeń-Kraków