Dom jest często odbiciem osobowości i aspiracji jego właścicieli, a nie jedynie dziełem architekta czy odzwierciedleniem chwilowych trendów. Powinien wpisywać się w kontekst przestrzenny i kulturowy oraz współtworzyć z mieszkańcami pozytywną atmosferę. Taki właśnie cel przyświecał projektowi w Skoszewach, nad którym pracują architekci z biura Raczko Kokoszkiewicz. Wiejska rezydencja powstaje dla młodego małżeństwa, które zwróciło się do pracowni z prośbą o zaprojektowanie ich wymarzonego domu.
Inwestorzy początkowo chcieli kupić już gotowy dom zaprojektowany przez architektów w Warszewicach koło Strykowa. Był to spory, ceglany budynek, idealnie dopasowany do potrzeb właścicieli. Kiedy jednak nie zdążyli z zakupem, postanowili zbudować nowy dom, który spełni ich wszystkie oczekiwania, a jednocześnie będzie czerpać inspirację z tamtego projektu. Kluczowym elementem stała się tu wejściowa weranda – marzenie inwestorów – ganek z dachem wspartym na drewnianych słupach, który nada budynkowi ciepły, tradycyjny charakter.
Działka, na której ma powstać wiejska rezydencja, liczy 7,5 tys. metrów kwadratowych i graniczy z malowniczą strefą ochronną rzeki Moszczenicy. Zadaniem dla architektów było stworzenie budynku o powierzchni niespełna 300 m kw., który będzie harmonijnie współgrał z otaczającym krajobrazem oraz lokalnymi tradycjami architektonicznymi. Problemem, z którym należało się zmierzyć, była konieczność wyważenia pomiędzy tradycją a nowoczesnością. W polskiej tradycji budownictwa wiejskiego dominują dwa typy budynków: skromna wiejska chałupa i monumentalny dwór ziemiański. Żaden z nich jednak nie odpowiadałby potrzebom inwestorów.
Zdecydowano się zatem na połączenie elementów tradycyjnych z inspiracjami zaczerpniętymi z malowniczej architektury wiejskich rezydencji angielskich i amerykańskich. W projekcie zastosowano symetryczną fasadę z werandą na osi wejściowej, wspartą na czterech drewnianych słupach, co nadało budynkowi elegancki, klasyczny wygląd. Bryła domu od strony rzeki, jak również ogród, ukształtowane są w sposób bardziej naturalny, malowniczy i swobodny. Skrzydło budynku z garażem tworzy ramy dla tarasu, a krótsze skrzydło, będące zadaszeniem tarasu obok jadalni dopełnia kompozycję bryły domu.
Do wykończenia elewacji wybrano cegłę wypalaną w lokalnej cegielni w Dąbrówce koło Zgierza, która od ponad stu lat dostarcza materiałów budowlanych do okolicznych wsi. Dzięki temu dom nie tylko estetycznie wpisuje się w lokalny krajobraz, ale również w pewien sposób nawiązuje do regionalnych tradycji budowlanych. Najważniejszą decyzją projektową było ukrycie z boku domu skrzydła techniczno- gospodarczego z garażem, w wyniku czego uzyskano efekt czystej, symetrycznej fasady z dwoma elementami piętrowych facjat i rozpiętą między nimi werandą.
Źródło: Raczko Kokoszkiewicz Architekci
Czytaj też: Architektura w Polsce | Polscy projektanci | Dom jednorodzinny | Cegła | whiteMAD na Instagramie