To już druga edycja wystawy – po pierwszej odsłonie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w 2023 roku, która zdobyła szerokie uznanie publiczności wystawa zawitała do Szwajcarii. W malowniczym Rapperswil, 27.10.2024, z inicjatywy Instytutu Polsko-Szwajcarskiego Kultury i Edukacji oraz Ambasady RP w Szwajcarii, otwarto wyjątkowe wydarzenie – „Wielką Wystawę Pszczół”, która z pasją celebruje i promuje bioróżnorodność oraz ochronę dzikich pszczół.
Wystawa zgromadziła prace artystów, rzemieślników i ekologicznie odpowiedzialnych marek, które poprzez sztukę użytkową, projektowanie oraz rzemiosło pragną zwrócić uwagę na fundamentalną rolę pszczół w ekosystemie.
W dniu inauguracji pokazano również premierowo obraz Joanny Sarapaty oraz wyjątkową porcelanę Stanisława Bracha, co dodało wystawie nowych akcentów artystycznych i zwiększyło jej wartość dla miłośników sztuki.
Pomysłodawczyni projektu i liderka ruchu Together for Bees – Diana Dyba, wygłosiła inspirujący wykład na temat roli dzikich pszczół w zachowaniu przyrodniczej równowagi. Podkreśliła, jak niszczenie populacji dzikich pszczół wpływa na zanikanie roślin oraz zaburzenia ekosystemów, co ostatecznie dotyka każdego z nas. „Każdy gatunek jest elementem układanki – to dzięki niemu natura i ekosystemy mogą funkcjonować w harmonii” – mówiła Dyba, która od czterech lat intensywnie angażuje się w promocję bioróżnorodności przyrodniczej.
W ramach otwarcia i celebrowania Dnia Edukacji zorganizowanego przez Instytut Polsko-Szwajcarski Kultury i Edukacji zorganizowano również warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodziców, które poprowadziła Diana. Dzieci miały okazję zrozumieć, czym jest bioróżnorodność i jak ważne są powiązania ekologiczne.
„To, co wybieramy każdego dnia – od materiałów, z których wykonane są nasze ubrania, po jedzenie, które spożywamy – ma ogromny wpływ na przyrodę. Marzę, aby największe marki stawiały na lokalnych twórców, sztukę użytkową, design i jakość zamiast masowej produkcji” – dodała Dyba, podkreślając, jak wielką wagę ma świadoma konsumpcja.
„Wielka Wystawa Pszczół” to doskonały przykład, jak sztuka, odpowiedzialna produkcja i edukacja ekologiczna mogą budować ekologiczną świadomość. Jest to krok w stronę ochrony dzikiej przyrody oraz zachowania bezcennych gatunków.
Wystawa dostępna jest również online na stronach autorki jestemwlesie.pl i togetherforbees.com. Magazyn whiteMAD był patronem medialnym wydarzenia.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Zwierzęta | Ekologia | Polecane | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie