Akcję powrotu neonów do stolicy Wielkopolski organizuje urząd miasta w ramach konkursu „Neonowy Poznań”. Do 20 czerwca można zgłaszać projekty proponowanych neonów. Najlepsze wybierze grono ekspertów, a miasto dopłaci do ich realizacji.
Urząd miasta chce, by Poznań ponownie rozświetliły neony. W ten sposób nawiąże do lat 70., kiedy centrum zdobiło mnóstwo barwnych instalacji. Już w latach 70. miasto zdobiły kultowe neony z siedziby Poznańskich Słowików, hotelów Merkury i Poznań czy Polonez. Swój neon miało też kino Bałtyk. Takich instalacji powstało wtedy mnóstwo, głównie przy dzisiejszych ulicach: Święty Marcin, Gwarną oraz między Piekary a Ratajczaka.
Poznań w latach 70. rozświetlały liczne neony. Teraz chcemy wrócić do tej tradycji. Konkurs jest rozszerzeniem podobnej inicjatywy, która odbyła się w zeszłym roku. Wtedy zapraszaliśmy do niej podmioty z centrum, teraz zachęcamy do udziału zainteresowanych z terenu całego Poznania – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.
Najlepsze neony zostaną wykonane. Wyboru dokona kapituła konkursowa, która składać się będzie z przedstawicieli urzędu miasta oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureaci będą musieli jednak zdobyć formalne zgody na ich montaż na budynkach.
Jednym z neonów, który powrócił do centrum miasta jest ten, który zdobi kawiarnię Kociak. Nowa wersja ozdoby jest taka sama, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Co cieszy, kultowa kawiarnia po remoncie ciągle jest miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków. Tętni życiem. Więcej o neonie kawiarni Kociak pisaliśmy TUTAJ.

Największą szansę na wygraną mają neony, które cechować będzie innowacyjność i pomysłowość oraz walory artystyczne i wizualne. W konkursie mogą też brać udział projekty neonów, których wygląd nawiązuje do tych z lat 70. Liczy się dopasowanie ozdoby do proponowanego miejsca. Znaczenie ma też koszt realizacji neonu. Miasto zabezpieczyło na ten cel 100 tysięcy złotych. koszt wykonania jednego neonu nie powinien być większy niż 15 tysięcy złotych.
Zwycięskie projekty poznamy już na początku 2025 r. Regulamin oraz wymagania techniczne znajdziecie w załącznikach na stronie TUTAJ.
źródło: UM Poznań
Czytaj też: Neony | Poznań | Detal | Ciekawostki | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie