Wielkie czyszczenie Sekwany w Paryżu. W 2025 r. będzie można się w niej kąpać!

Władze Paryża zapowiedziały, że rozpoczną akcję czyszczenia Sekwany. Rzeka ma być na tyle czysta, aby już w 2025 roku można było się w niej kąpać. Rok wcześniej w rzece rywalizować będą pływacy podczas Igrzysk Olimpijskich.

Sekwana ma stać się “areną” sportowych rozgrywek. Władze miasta chcą, aby wykorzystać rzekę do zorganizowania zawodów triathlonowych. Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Już po zakończeniu wydarzenia, w 2025 roku nad Sekwaną mają powstać otwarte kąpieliska, z których korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy. W tym celu wskazano już 23 miejsca w Paryżu i na przedmieściach miasta.

Czy znajdą się chętni do kąpieli w Sekwanie? W lipcu tego roku firma Ifop opublikowała wyniki badań, z których wynika, że 70 proc. paryżan określa Sekwanę mianem “śmierdzącej”, “brudnej” i “niebezpiecznej”. Chęć pływania w niej wyraziło jedynie 12 procent mieszkańców. Dodatkowym problemem jest intensywny ruch barek na rzece, jej prąd oraz bakterie obecne w wodzie.

Mer Paryża Anne Hidalgo zapowiadała już w 2015 roku zapowiadała otwarcie kąpielisk na rzece. Nic z nich jednak nie wyszło. Podobne słowa na wiatr rzucał 30 lat wcześniej Jacques Chirac. Teraz ma być inaczej, a Sekwana według zapowiedzi stanie się wizytówką miasta.

Część prac już się rozpoczęła. U brzegów rzeki sadzone są trzciny, które pomogą filtrować wodę. Zbudowany zostanie też ogromny zbiornik, w którym gromadzona będzie woda z opadów. Wcześniej przy dużych opadach system był niewydolny, deszczówka mieszała się ze ściekami i zanieczyszczona trafiała do rzeki. Budowa zbiornika ma pochłonąć 31 milionów euro. Miasto zaznacza, że posiadanie takiego zbiornika to konieczność – zgromadzona woda ma być wykorzystywana do podlewania miejskich roślin w suche dni.


A jak kwestia miejskiego kąpieliska wygląda w Warszawie? W 2016 roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zapowiedział otwarcie takiego miejsca w 2020 roku. Niestety planów nie udało się zrealizować. W czerwcu 2020 roku serwis TVN Warszawa informował, że Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Warszawy podpisało umowę z firmą Agraria, która miała sprawdzić nabrzeże Wisły, by określić, ile takich kąpielisko można zbudować. Specjaliści firmy wskazali kilka takich miejsc. Miasto chce jednak budować kąpieliska w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Póki co nie zapadły konkretne decyzje co do otwarcia basenów przy Wiśle.

Czytaj też: Ciekawostki | Paryż | Francja | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Bloomberg