Zakończył się konkurs, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać rozbudowane Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. To rozbudowa istniejącego już budynku. Nowością będzie łącznik, który połączy nowy gmach ze starym i poprowadzony zostanie kilka metrów nad ulicą Garbary.
Konkurs realizowany był przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Poznaniu, na zamówienie Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Jego celem było wyłonienie najlepszego projektu budynku Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej. Inwestycja zrealizowana zostanie przy ulicy Garbary w Poznaniu.
Uczestnicy konkursu musieli uwzględnić powstanie łącznika, pomiędzy nowym gmachem a istniejącym szpitalem. Dlatego we wszystkich nadesłanych projektach nad ulicą Garbary znajduje się nadziemna kładka. To element architektoniczny, który zdecydowanie wyróżni się wśród zabudowy ulicy.
Decyzję o wyborze najlepszego projektu podjęli architekci: Zbigniew Maćków (Przewodniczący Sądu Konkursowego), Mikołaj Stępień, Wojciech Krawczuk, Michał Kozielewski, Piotr Sobczak oraz Joanna Bielawska-Pałczyńska, Małgorzata Żmijewska-Tomczak, Bartosz Pawłowski i Piotr Kamiński. W sumie organizatorzy konkursu otrzymali 12 projektów. Jury zdecydowało, by przyznać trzy nagrody.
I miejsce zdobyła koncepcja autorstwa architektów z warszawskiej pracowni WXCA, przygotowana we współpracy z Archimed. Sąd Konkursowy przyznał I nagrodę za: najlepsze wpisanie obiektu w skomplikowany kontekst przestrzenny, właściwą skalę i formę budynku, zastosowanie wielospadowego dachu dobrze korespondującego z historycznym otoczeniem, bardzo dobre rozwiązania funkcjonalno-użytkowe strefy wejściowej i holu, logiczny i intuicyjny schemat komunikacji w budynku, ponadczasową i elegancką architekturę o charakterze właściwym dla funkcji i rangi budynku, wysoką wrażliwość na potrzeby przyszłych użytkowników – zarówno pacjentów jak i personelu, udaną próbę ograniczenia oddziaływania kładki na relacje przestrzenne i osie widokowe (szczególnie od strony ulicy św. Marii Magdaleny).
Pierwsze miejsce – koncepcja WXCA:
Drugie miejsce zdobyła koncepcja autorstwa ZOA Architekci. Sąd Konkursowy przyznał II nagrodę za: właściwą relację z najbliższym otoczeniem uzyskaną poprzez kształtowanie wszystkich elewacji jako okienne, czytelne rozdzielenie drogi pacjenta dorosłego i dziecka, nawiązanie wysokością cokołu do sąsiedniej, zabytkowej hali sportowej, racjonalność przyjętych rozwiązań ekonomicznych.
Drugie miejsce – koncepcja ZOA Architekci:
Trzecie miejsce zajęła propozycja biura NM architekci Tomasz Marciniewicz wyoknana wspólnie z Zuzanną Szpocińską Marciniewicz, Jerzym Grochulskim i Pracownią projektową Format Jacek Wiśniewski. Członkom Sądu Konkursowego w tej koncepcji spodobały się: się ciekawy sposób kształtowania strefy wejścia w podcięciu bryły od strony ulicy św. Marii Magdaleny, dobre rozwiązania funkcjonalne wyższych kondygnacji budynku z uwzględnieniem otwarcia w kierunku kościoła św. Franciszka Serafickiego i propozycja zagospodarowania terenu przeznaczonego jako rezerwa na II etap bunkra.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Poznań | Zdrowie | Polecane | Ciekawostki | WXCA | whiteMAD na Instagramie
Trzecie miejsce – koncepcja NM Tomasz Marciniewicz: