Wielu architektów o tym marzyło. Vectorworks 2018 wchodzi do Polski. Po polsku

Vectorworks 2018 to jedno z najpopularniejszych na świecie narzędzi CAD. Kilka dni temu odbyła się jego uroczysta premiera.

Wydarzenie odbyło się na 50. piętrze wieżowca Złota 44 w Warszawie. Organizatorzy wybrali to miejsce nie przypadkowo. To właśnie w programie Vectorworks zaprojektowano wieżowiec Daniela Libeskinda.

Vectorworks to najbardziej wszechstronny pakiet CAD i zagranicą jest już bardzo dobrze znany. Początkowo pakiet był dostępny jedynie na komputery Apple, teraz to się zmieniło i z programu korzystać mogą również użytkownicy Windowsa. Program służy nie tylko do projektowania dużych obiektów. Dom mody Chanel wykorzystuje Vectorworks do projektowania wnętrz swoich butików i flakoników perfum. Przy wykorzystaniu Vectorworks zaprojektowano między innymi flakonik kultowych perfum Chanel N° 5.


Z VECTORWORKS korzystają jednak największe nazwiska architektoniczne świata, takie jak: Zaha Hadid, Ryue Nishizawa czy Daniel Libeskind – powiedziała dr inż. arch. Magdalena Gruna, Industry Expert w Vectorworks.

Ostatnia wersja programu wprowadza wiele nowości, które powinny spodobać się architektom. Wśród nich jest między innymi optymalizacja tworzenia dokumentów architektonicznych na podstawie danych na rysunku oraz rozbudowanie opcji modelowania.

Podczas prac nad Vectorworks 2018 skupiliśmy się na optymalizacji i zwiększeniu efektywności procesu roboczego – komentuje Biplab Sarkar, dyrektor generalny VECTORWORKS Inc.

Eksperci VECTORWORKS przedstawili również, jak narzędzie to wspiera metodologię Building Information Modeling (BIM). Prelekcję na ten temat wygłosił Robert Szczepaniak – konsultant VECTORWORKS w Polsce oraz współzałożyciel stowarzyszenia „BIM dla polskiego budownictwa”.

O swoich doświadczeniach w pracy z VECTORWORKS opowiedzieli Mark i Jowita Kubaczka – właściciele pracowni Artchitecture. Architekci przedstawili case study projektowania dwóch głośnych projektów wykonanych w stolicy: Złotej 44 oraz Bulwarów Wiślanych.