Historia Bitwy o Stalingrad to jedna z najbardziej krwawych, najdłuższych i najważniejszych bitew w historii II Wojny Światowej. Trwająca 2,5 roku batalia, która kosztowała życie ponad 1,5 miliona mieszkańców miasta, właśnie doczekała się godnego upamiętnienia. 

Projekt powstał w pracowni Lahdelma & Mahalmäki Architects, która Polakom znana jest chociażby z projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które mieści się w Warszawie. Fińscy projektanci do współpracy zaprosili biuro Ralph Appelbaum Associates. Muzeum, które ma powstać nad rzeką Newą w Petersburgu (daw. Leningrad), zostanie podzielone na trzy główne części. Pierwsza z nich to część poświęcona historii i przebiegowi bitwy, druga to Skwer Bohaterów, na którym staną pomniki zasłużonych obrońców miasta, a także Plac Pamięci ze ścianą z wypisanymi nazwiskami poległych. Dookoła muzeum rozciągać się będzie park i tereny zielone, które posłużą mieszkańcom Petersburga jako miejsce do rekreacji czy odpoczynku.


Projekt zakłada stworzenie bryły, przypominającej nieco muszlę ślimaka, której początek znajdzie się na Skwerze Bohaterów, następnie korytarz wznosi się i prowadzi do tarasu widokowego. Zabieg ten jest o tyle pomysłowy, że w podniesionej części zostały ukryte parkingi, a także podjazd dla autobusów i główne wejście, dlatego przebywając w środku budynku, nic nie zgłuszy panującej tam ciszy.