Wieża widokowa, jak lewitująca wyspa. Będzie mieć 268 metrów!

Wieża widokowa, jak lewitująca wyspa zaprojektowana została przez architektów z japońskiej pracowni Sou Fujimoto, w ramach konkursu na rozbudowę wybrzeża dzielnicy Gianhai w chińskim mieście Shenzhen. Zadaniem architektów było zaprojektowanie platformy widokowej, która nie tylko wpisze się w nowoczesną architekturę zatoki Gianhai Bay, ale także stanie się nowym znakiem rozpoznawczym miasta i przyciągnie turystów do regionu.

Architekci z Sou Fujimoto zaproponowali oryginalny projekt, który zakłada wybudowanie 268-metrowej wieży widokowej opartej na 99 wąskich filarach, które mają imitować spadające wodospady. Efekt ten ma sprawić, że obiekt będzie wyglądał jak lewitująca wyspa, która opiera się na słupach z wody. Nowy obiekt ma stać się również nowym punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów.

Wymagania te sprawiły, że nowa wieża widokowa musiała wyróżniać się swoją bryłą, bowiem Shenzen jest jednym z najszybciej rozwijających się miast świata, a w ciągu ostatnich kilku lat w mieście powstało sporo gigantycznych inwestycji, które nie mogły przyćmić proponowanej platformy. 



“Zwycięska praca konkursowa, rzeźbiarskie i dynamiczne dzieło architektury, będzie nowym dodatkiem do rozwijającej się części chińskiego miasta, w którym ostatnio powstało wiele dużych inwestycji. Projektując obiekt, w którym znajduje się platforma widokowa i przestrzeń wystawiennicza, zespół zadał pytanie: ‘jak wieża może ewoluować, jednocześnie nadalprzyciągać uwagę, tak jak to robi wieża eiffla?” – mówią architekci 

Propozycja od architektów z biura Sou Fujimoto wzniesie się na wysokość 268 metrów (880 stóp) nad poziomem zatoki i będzie się składać z 99 pojedynczych wież, które będą pełnić funkcje łączników, ale także elementów podtrzymujących konstrukcję okrągłej platformy widokowej. 

“Zespół starał się symbolizować różnorodny świat tego stulecia. Większość dziewięćdziesięciu dziewięciu wież będzie unosić się na wodzie z ograniczonymi punktami styczności głównym elementem, podczas gdy górna część konstrukcji rozciąga się szeroko na zewnątrz. Patrząc z góry, forma sugeruje dziewięćdziesiąt dziewięć wysp unoszących się w powietrzu. Zespół Sou Fujimoto wyobraża sobie wieżę Gianhai jako eteryczne skupisko wysp – dodają architekci z Sou Fujimoto

Przypominając chmurę rozpryskującej się wody, projekt przywołuje fikcyjne wyobrażenia o powietrznych miastach przyszłego świata. Konstrukcyjnie, wieża jest podtrzymywana przez scentralizowany rdzeń, równowagą utrzymywaną przez peryferyjnie rozmieszczone liny napinające. Wieża widokowa, jak lewitująca wyspa ma stać się miejscem, w którym poza podziwianiem widoków na wybrzeże dzielnicy Gianhai można będzie skorzystać z kilku restauracji, lokali handlowych, czy instytucji kulturowych. Na platformie mają odbywać się także wystawi i przedstawienia teatralne.

Czytaj też: Ciekawostki | Chiny | Architektura | Wieżowiec | whiteMAD na Instagramie  | Miasto

 

źródło: Sou Fujimoto