Wieża widokowa pokryta tysiącami doniczek. Rośliny podleją drony! 

Zielone fasady pełne roślin to trend, który obserwujemy od kilku lat. Przykładem tego może być między innymi wieża widokowa pokryta tysiącami doniczek, którą zaprojektowali architekci z pracowni NUDES. Zobaczcie jak się prezentuje i jakie technologie wykorzystuje do funkcjonowania. 

People’s Tower, bo tak nazwana została wieża widokowa pokryta tysiącami doniczek ma być nie tylko atrakcją turystyczną. Ma być również pomnikiem zmieniającego się świata, a także hołdem dla natury i nowoczesnych technologii, które idąc w parze mogą zmieniać świat na lepsze. Wieża widokowa oferująca panoramiczny widok na okolicę przybrała kształt nawiązujący do modelu dna (podwójna helisa).


Fasada wieży o drewnianej konstrukcji pokryta została 11,520 ceramicznymi doniczkami, których zadaniem jest ochrona wnętrza wieży przed wiatrem, deszczem, czy promieniami słonecznymi. Wieża wyposażona została w system gromadzenia deszczówki, który rozprowadzany jest wzdłuż obiektu, a następnie rozpylany na całej wysokości wieży. 

Co więcej, każda z doniczek będzie niezależnie monitorowana przez sztuczną inteligencję, która ma kontrolować wilgotność gleby, czy jej skład. W przypadku, gdy któraś z roślin będzie potrzebowała nawodnienia lub nawozu, autonomiczny dron wyposażony w odpowiednie składniki mineralne i wodę samodzielnie wystartuje, a następnie odnajdzie „potrzebującą” roślinę i zaaplikuje jej odpowiednią dawkę pożywienia. Zarówno drony, jak i sama wieża są w pełni samowystarczalne, bowiem woda pochodzi z deszczu, a energia elektryczna – z paneli fotowoltaicznych zamontowanych w przyziemiu wieży.

Celem architektów było pokazanie możliwości koegzystencji między człowiekiem a naturą, gdzie technologie stanowią narzędzie do osiągnięcia kompromisu między ludźmi, a przyrodą.Warto również dodać, że budynek projektowano tak, aby był dostępny dla każdego. Udało się to dzięki zaprojektowaniu spiralnej pochylni, po której poruszać mogą się osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i matki z dziećmi w wózkach. Na szczycie wieży powstał niewielki amfiteatr z panoramicznym widokiem. Wieża jest obecnie jedynie projektem, jednak cieszy się sporym zainteresowaniem, a więc możemy liczyć na to, że kiedyś faktycznie powstanie.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Technologia | Zieleń | Rośliny | Elewacja

źródło: NUDES

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły