Wieża z aluminiową fasadą

Wieża z aluminiową fasadą. Zaprojektował ją Frank Ghery. 

Frank Ghery, amerykański architekt, pochodzący z kanadyjskiej rodziny polsko-żydowskiego pochodzenia to jeden z najbardziej znanych, żyjących współcześnie architektów. Jego realizacje znaleźć można w największych miastach na całym świecie, a sam architekt niejednokrotnie wzbudza sporo kontrowersji swoimi projektami. Jego najnowsze dzieło, którym jest wieża z aluminiową fasadą, już niedługo zostanie ukończone we Francji.

Luma Arles Tower, lub też wieża z aluminiową fasadą to 56-metrowy budynek, który stanął w miejscu opuszczonego od 1986 roku dworca kolejowego w miejscowości Arles. To, co najbardziej wyróżnia budynek to jego nieregularna, skręcona bryła pokryta aluminiowymi panelami, których łącznie użyto aż 11.000. Tłem dla metalowych paneli jest surowy beton oraz wysokie, połyskujące w słońcu przeszklenia otoczone stalowymi obramowaniami. 

Amfiteatr w mieście Arles fot. wikipedia / lic. CC BY-SA 3.0

Kształt budynku od Franka Ghery’ego inspirowany był pochodzącym z czasów Cesarstwa Rzymskiego amfiteatrem, znajdującym się w miejscowości Arles. Warto dodać, że amfiteatr jest najważniejszym i najbardziej znanym obiektem w mieście, a sam budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Inwestorem, który postanowił wybudować Luma Arles Tower jest Maja Hoffmann – szwedzka kolekcjonerka sztuki, która planuje w budynku otworzyć centrum sztuki, w którym zaprezentuje swoją kolekcję.  Budowa ma pochłonąć łącznie 150 milionów euro, a na terenie kompleksu, w skład którego wchodzi 56-metrowa wieża oraz 6 poprzemysłowych budynków, powstaną sale ekspozycyjne i konferencyjne, a także pracownie, które zostaną oddane w ręce młodych artystów.

O architekcie: 
Frank Ghery –  amerykański architekt, pochodzący z kanadyjskiej rodziny polsko-żydowskiej i projektant form przemysłowych, jeden z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Laureat Nagrody Pritzkera z 1989. W 1947 Gehry przyjechał do Kalifornii, gdzie do 1954 studiował architekturę na University of Southern California w Los Angeles, a następnie urbanistykę na Harvardzie. Od 1962 prowadzi własne biuro architektoniczne w Los Angeles Budynki Gehry’ego mają charakter kolażu złożonego z powyginanych brył o powierzchni wykonanej z różnych i w tradycyjnej architekturze nieprzystających do siebie materiałów (tytan, beton, kamień, tynk, siatka druciana itd.). Gehry zaskakuje też niekonwencjonalnymi zestawieniami barw. Jego architektura jest zorientowana przede wszystkim na efekt zewnętrzny, świadomie wywołując szok poprzez kontrast z tradycyjną przestrzenią miejską. Charakterystyczne i łatwo kojarzone z architektem są silnie przechylone ściany i pofalowane płaszczyzny. Krytycy Gehry’ego wskazują na miałkość projektów wnętrz i banalizm układów funkcjonalnych. Często zarzuca mu się też ograniczanie się do tego samego repertuaru zmanierowanych form. Rodzina Gehry’ego wywodzi się z Polski. Jego dziadkowie są pochowani na Cmentarzu żydowskim w Łodzi, a jego matka się tu urodziła.

Czytaj też: Architekt | Francja | Polska | Kultura | Sztuka |

 

zdjęcia: Atelier Vincent Hecht