Wieże oczyszczające powietrze w Indiach. Maja pokryć całe miasta.

Nie jest zaskoczeniem, że Indie zmagają się z problemem największego zanieczyszczenia powietrza na świecie. Według ostatnich pomiarów prowadzonych we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), powietrze w New Dheli, które jest stolicą kraju i jednym z najgęściej zaludnionych ośrodków miejskich przekracza normy niemal 25-krotnie każdego dnia. Sprawia to, że życie w mieście, które permanentnie pokryte jest szczelną warstwą smogu jest po prostu niebezpieczne dla życia i zdrowia. Jak zapewniają władze, już niedługo mogą to zmienić wieże oczyszczające powietrze.

Aura ma być systemem wież, które dzięki swoim kształtom i wykorzystywanej technologii mogą sprawnie i na dużą skalę oczyszczać powietrze w mieście. Według wstępnych planów miasto New Dheli, w którym pilotażowo ma zostać wprowadzony projekt, miałoby zostać otoczone szczelnym ringiem wież filtracyjnych o wysokości 60 metrów. Wnętrze powstałej w ten sposób obręczy, ma zostać pokryte siatką mniejszych wież filtracyjnych, które sięgną na wysokość 18 metrów. Większe obiekty mają powstać na granicach miasta. Ich zadaniem będzie oczyszczanie powietrza, które nadlatuje z przedmieść New Dheli. Wieże o wysokości 60 metrów będą oczyszczać powietrze w promieniu 900 metrów, a obszar który oczyści każda z nich wyniesie około 2,5 kilometra kwadratowego. Mniejsze, które staną między innymi w parkach, przy ruchliwych ulicach w centrum miasta, czy na rondach będą miały zasięg około 1 kilometra kwadratowego.


Autorem projektu wież filtracyjnych Aura jest pracownia projektowa Studio Symbiosis, która specjalizuje się w wykorzystaniu nowatorskich technologii w swoich projektach urbanistycznych. Projektanci i inżynierowie z Symbiosis przeprowadzili już wstępne testy mniejszych, 18-metrowych wież, a uzyskane efekty sprawiły, że postanowiono kontynuować nad nimi prace. Dzięki spiralnej, aerodynamicznej konstrukcji wież filtracyjnych powietrze może w łatwy i szybki sposób docierać do wnętrza obiektów, gdzie zostaje wtłoczone do specjalnych komór, w których będzie oczyszczane, a następnie wyrzucone w górę niczym z komina. Co równie ważne, wieże zostały zaprojektowane w taki sposób, by mogły pochłaniać powietrze całą swoją powierzchnią.

Według wstępnych pomiarów pojedyncza wieża, która stanie na terenie miasta może dziennie oczyścić aż 36 milionów (!) metrów sześciennych powietrza każdego dnia. Można to porównać do oczyszczenia kubatury odpowiadającej ponad 13.000 basenów olimpijskich w zaledwie jeden dzień. Każda z wież będzie również wyposażona w lądowisko dla dronów, które będą w autonomiczny sposób kontrolować okolice każdej z wież na bieżąco monitorując zanieczyszczenie powietrza. Aury staną w każdej dzielnicy i mają służyć jako swego rodzaju “hotspoty” z czystym powietrzem.

Zobacz również: Ekologia | Architektura | Ciekawostki | Zieleń

Wieże oczyszczające powietrze

źrodło: dezeen.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły