Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie linii średnicowej i zabudowie Placu Defilad. Ta pierwsza biegnie przez centrum miasta, a architekci i urbaniści wskazują, że tuż nad nią można realizować nowe inwestycje. To ścisłe centrum miasta, które może być zabudowane kolejnymi wieżowcami. Jak ocenicie nowe wieżowce tuż obok Pałacu Kultury?
Pod koniec kwietnia gorącą dyskusję na naszym Facebooku (zobacz tutaj), wywołał artykuł, w którym publikowaliśmy koncepcję zabudowy terenu nad linią średnicową w Warszawie. Przygotował ją Jacek Łuczak. Artykuł z wizualizacjami znajdziecie TUTAJ. Osoby głosujące w sondzie zdecydowanie poparły taką wizję centrum. Tym razem publikujemy inną koncepcję, którą stworzył architekt Jacek Banasiewicz.
Architekt Jacek Banasiewicz ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował również na Politechnice w Mediolanie oraz na University College Dublin. Jest członkiem The Royal Institute of the Architects of Ireland oraz Royal Institute of British Architects. Przygotował koncepcję zabudowy linii średnicowej i Placu Defilad w Warszawie.
Koncepcja zabudowy Placu Defilad oraz centralnego odcinka linii średnicowej pokazuje możliwości, jakie drzemią w tej części Warszawy. Architekt chce scalić śródmiejską zabudowę i stworzyć spójne centrum. Wysokościowce, które proponuje nie mają być tylko biurowymi. Ich skala, funkcja i charakter ma stanowić optymalną mieszankę przestrzeni mieszkalnych, biurowych, hotelowych, usługowych, handlowych i gastronomicznych. Całość uzupełnią nasadzenia zieleni – 1 000 nowych drzew.
Podstawowym założeniem urbanistyczne zszycie istniejącej zabudowy, aby tworzyła czytelny układ terenów nad linią średnicową oraz Placem Defilad. Stawiając nowe wieżowce, Jacek Banasiewicz chciałby uporządkować przestrzeń w centrum, od Placu Zawiszy aż do Pałacu Kultury. Odcinek ten miałby stać się nową wizytówką stolicy.
Opracowana koncepcja bazuje na głównych założeniach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ze zmianami architekta. Te zmiany mają lepiej zintegrować istniejącą już zabudowę z nowymi inwestycjami. Proponowana wizja ma charakter koncepcyjny i powstała bez szczegółowych analiz własnościowych, inżynieryjnych, nasłonecznienia i zacieniania, analiz branżowych.
Warszawa to nie Dubaj
W koncepcji architekta pojawia się wiele nowych wieżowców, ale ich wysokość architekt określił w przedziale 220-240. Miałyby one powstać między Alejami Jerozolimskimi i ulicą Świętokrzyską. To optymalna wysokość, która wpłynie na skyline stolicy, ale nie zaburzy jego proporcji.
W koncepcji jest też wiele małych interwencji. Przykładem jest stacja metra Centrum. Wejście do niej miałoby zostać wyróżnione specjalną oprawą architektoniczną. Lekkie i wysokie zadaszenie stanowiłoby punkt orientacyjny.
Sam Plac Defilad miałby zostać mocniej zabudowany. Za istniejącą już bryłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje budowę kolejnych budynków, które będą stosunkowo niskie, by nie zasłonić widoku na grupę wieżowców.
Proponowane przez architekta budynki ma cechować najwyższa jakość architektoniczna. Plac Zawiszy z Placem Defilad miałaby łączyć pierzejowa zabudowa z towarzyszącej jej zielenią. To tylko zarys proponowanych przez architekta zmian. Jak podoba wam się taka koncepcja? Nowe wieżowce nad linią środkową i obok Pałacu Kultury to dobry pomysł? Niżej publikujemy sondę.
projekt: Jacek Banasiewicz
źródło: www.placdefilad.info
Czytaj też: Warszawa | Wieżowiec | Urbanistyka | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie