Wieżowiec Centrali Tekstylnej w Łodzi wypiękniał

Dobiegają końca prace, dzięki którym Wieżowiec Centrali Tekstylnej w Łodzi odzyskuje dawny blask. Budynek od wielu lat pokrywała warstwa brudu. Znikające rusztowanie odsłania jego prawdziwy wygląd.

Wieżowiec Centrali Tekstylnej w Łodzi ma 54 m wysokości do dachu, a z anteną 72 m. Jego budowę rozpoczęto w 1951 r. i zakończono w 1955. Budynek zaprojektował architekt Jan Krug. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej (1939 r.) zaprojektował budynek w stylu socrealizmu, jednak pierwotnie miał inny plan.

Projekt budynku został wyłoniony w zorganizowanym w 1948 r. konkursie, którego jury oceniało 10 przesłanych propozycji. Zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Jana Kruga, ale „wymagała” wprowadzenia modyfikacji. Ze względu na promowany wówczas socrealizm, architekt musiał wprowadzić zmiany w wyglądzie wieżowca. Zamiast przeszklonej, modernistycznej bryły, pojawił się socrealistyczny gmach.

Dla wielu Wieżowiec Centrali Tekstylnej jest „łódzkim Pałacem Kultury”. Nic w tym dziwnego! Budynki łączy materiał elewacyjny oraz bryła. Łódzki wieżowiec miał być prostszy, jednak uległ modyfikacji poprzez zwiększenie jego wysokości oraz cofnięcie i zwężenie górnych kondygnacji, co spowodowało powstanie „wieżyczki”.

fot. Kamil Białas

Co ciekawe, już w trakcie budowy Centrala Tekstylna została zlikwidowana, dlatego realizacja inwestycji stanęła pod znakiem zapytania. Budowa została jednak dokończona. W 1956 r. na najwyższych kondygnacjach zainstalowano urządzenia nadawcze Łódzkiego Ośrodka Telewizji oraz maszt antenowy.

Czyszczenie elewacji budynku rozpoczęto w listopadzie 2023 r. W pracach uczestniczy firma VIK-BUD.

zdjęcia: lodz.pl

Czytaj też: Łódź | Metamorfoza | Elewacja | Socrealizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał w 2020 r.:

A tak w sierpniu 2024 r.: