Wieżowiec pełen zieleni. Tarasy wyglądają jak wielkie kwiaty.

Domy z trawą na dachu, elewacje pokryte zielenią, czy wertykalne ogrody to trend, który z wielką radością obserwujemy na całym świecie. Opisywaliśmy już między innymi przy okazji budowy zielonego biurowca w Lonydnie, o którym przeczytacie tutaj,  opisywaliśmy również największą zieloną fasadę w Europie (TUTAJ), a także Tropical Tower – wieżowiec pokryty naturalnym filtrem powietrza (TUTAJ). Tym razem prezentujemy Wam wieżowiec pełen zieleni nazwany EDEN, który powstał w Singapurze.

Wieżowiec pełen zieleni nazwany EDEN został zaprojektowany przez kultowe biuro projektowe Heatherwick Studio, o którym było głośno przy okazji realizacji nowojorskiej wieży widokowej. Tym razem brytyjscy architekci stworzyli w Singapurze 104-metrowy apartamentowiec, którego ściany zostały gęsto pokryte sporymi balkonami w kształcie kwiatów. Na nich zasadzonych zostało kilka tysięcy tropikalnych roślin, które nie tylko mają być ozdobą i wizytówką wieżowca, ale także odpowiadają za termoregulację obiektu, a także filtrowanie powietrza.


“EDEN jest zaprojektowany tak, aby przypominał kręgosłup: proste pionowe ściany z wąskimi oknami tworzą ciąg z obszernymi balkonami ogrodowymi umieszczonymi pomiędzy nimi. Takie podejście zapewnia prywatność każdemu z dwudziestu apartamentów i pozwala na stworzenie obszernej centralnej przestrzeni życiowej, która stanowi serce każdej rezydencji. Niekonwencjonalne betonowe ściany były formowane na podstawie topografii terenu Singapuru, która została przeniesiona na ściany w celu stworzenia unikalnej trójwymiarowej faktury.” – mówią architekci z Heatherwick Studio

Warto dodać, że to pierwszy zrealizowany przez Heatherwick Studio apartamentowiec w Azji, jednak nie pierwsze wykorzystanie roślin w architekturze. Przykładem może być między innymi park na rzece Hudson, składający się z dziesiątek platform mających kształt lilii, o którym przeczytacie TUTAJ,  , a także osiedle z tysiącami drzew, które również powstaje w Singapurze, o którym przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Apartament | Wieżowiec | Rośliny | Elewacja

źródło: http://www.heatherwick.com