Wieżowiec Piotrkowska Point w Łodzi w nowej odsłonie. Tak będzie wyglądać!

O planach jego budowy pisaliśmy już w październiku 2022 r. Wieżowiec Piotrkowska Point w Łodzi nieco zmienił swój wygląd wobec pierwszych wizualizacji. Projekt budynku powstał w pracowni Design Lab Group.

Budowa wieżowca Piotrkowska Point na działce przy ulicy Piotrkowskiej 166/168 oznacza, że wyburzony zostanie biurowiec OPG Orange Plaza. Biały wieżowiec będzie miał 72 metry wysokości, tj. 23 kondygnacje. Radni miasta już wyrazili zgodę na jego budowę.

Co zmieniło się w projekcie? Projekt Piotrkowska Point w Łodzi zachował pierwotny kształt bryły, który jest zdeterminowany przez powiązania architektoniczno-urbanistyczne z najbliższym otoczeniem, takie jak nawiązania do wysokości zlokalizowanego po przeciwnej stronie ulicy Piotrkowskiej budynku Centralu oraz części mieszkalnej budynku mieszkalnego przy al. Piłsudskiego, tzw. „łódzkiego Manhattan-u”.

Projektowany budynek respektuje otoczenie pierzejowej, historycznej zabudowy ul. Piotrkowskiej uzupełniając i podkreślając jej wielkomiejski charakter. Wycofanie bryły budynku powyżej dachu sąsiednich kamienic pozwala utrzymać spójność kompozycyjną zabudowy.

Zmianie uległ sposób kształtowania narożników oraz elewacji. Zrezygnowano z zaokrąglonych zakończeń. Elewacja została pokryta pionowymi pasami o stałym rytmie, które tworzą charakterystyczny relief przypominający plisowaną powłokę. Zmieniono również charakter parteru, którego filary są naturalnym przedłużeniem piętrzących się wyżej żyletek.


Architektura Piotrkowska Point nawiązuje swoim charakterem do obecnego w Łodzi stylu art deco, który jest widoczny np. w budynku pierwotnej siedziby P.A.S.T. SA. przy al. Kościuszki 12. Elewacja budynku została zaprojektowana w jasnej kolorystyce z akcentem kolorystycznym. Zastosowana artykulacja w połączeniu z detalem spowoduje subtelną grę podziałów i kolorów, dzięki której wygląd elewacji będzie zależał od perspektywy z której jest oglądana. W sumie budynek ma mieć 72 metrów wysokości.

źródło: Design Lab Group

Czytaj też: Łódź | Biuro | Biurowiec | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie