Wieżowiec przy Placu Zawiszy. Tak będzie wyglądać 130-metrowy Sobieski Tower

Wieżowiec przy Placu Zawiszy nazwany Sobieski Tower zostanie wybudowany przez znanego w Warszawie dewelopera – grupę Ghelamco. Właśnie poznaliśmy pierwsze wizualizacje Sobieski Tower, które stworzyła pracownia architektoniczna JEMS Architekci. 130-metrowy wieżowiec przy Placu Zawiszy początkowo miał mieć aż 160 metrów wysokości, jednak warszawski ratusz nie wydał zgody na tak wysoką zabudowę w tym miejscu. Budowa wieżowca Sobieski Tower ma kosztować około 300 milionów złotych i zajmie kilka lat. 

Sobieski Towers powstanie w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie – na rogu ulicy Grójeckiej i Alei Jerozolimskich, tuż przy Placu Zawiszy. W bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca znajduje się słynny hotel Sobieski, siedziba Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej, warszawskie Filtry, czy Dworzec Warszawa Główna. Okolica prężnie się rozwija. W ostatnich latach powstały tu między innymi biurowiec Chmielna 89 (nazywany warszawską piramidą). W stronę centrum wskazać można chociażby najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej – VARSO, czy w stronę Woli – kompleks biurowców przy tzw. Bramie Zachodniej. Warto dodać, że obecnie dobiega końca remont Dworca Zachodniego, o czym przeczytacie TUTAJ. 

SOBIESKI TOWER – WSTĘPNE WIZUALIZACJE 


Pierwotnie inwestor chciał w tym miejscu postawić 160-metrowy wieżowiec, jednak miasto wydało zgodę na maksymalną wysokość wynoszącą 130 metrów. Wydana przez warszawski ratusz decyzja zezwala na budowę czterosegmentowego obiektu o wysokościach 108, 116, 127 i 130 metrów. Kaskadowa bryła ma umożliwić odpowiednie doświetlenie sąsiadujących budynków, a także optymalne wykorzystanie dość niewielkiej działki. Wieżowiec będzie mieć 34 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych, a jego łączna powierzchnia wyniesie około 77 tys. metrów kwadratowych.  Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką.

SOBIESKI TOWER – WSTĘPNE WIZUALIZACJE 

W budynku ma powstać również hala garażowa o powierzchni 0,49 ha, czyli maksymalnej, która nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Podziemny garaż będzie w stanie pomieścić 140 samochodów.

źródło: Ghelamco / https://www.ghelamco.com 
wizualizacje: JEMS Architekci / https://jems.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wieżowiec | Ciekawostki | Warszawa | Biuro

SOBIESKI TOWER – NAJNOWSZE WIZUALIZACJE OD JEMS ARCHITEKCI