Wieżowiec Studio od Skanska. Zbudują go w centrum Warszawy

Kompleks biurowy Studio zaprojektowali architekci z duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polski zespół Grupa 5 Architekci. Studio będzie się składać z dwóch budynków, wysokość wyższego to 102 metry. Inwestycja zrealizowana zostanie pomiędzy stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ.

Inwestor – firma Skanska, zbuduje kompleks Studio tuż przy ulicy Prostej. Łączna powierzchnia dwóch budynków to 43 tysiące m kw. Biurowce będą miały trzy kondygnacje podziemne, które zaoferują łącznie 286 miejsc dla samochodów. Dodatkowo powstanie tam 285 miejsc parkingowych dla rowerów i hulajnóg. Mniejszy z budynków będzie mieć 14 kondygnacji naziemnych, z kolei wyższy – 26 kondygnacji. Oznacza to, że wysokość wyższego wyniesie 102 metry.

Projektując budynek architekci chcieli, aby biurowy kompleks nie zamierał nocą, ale był atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu dlatego w ramach inwestycji powstanie ogólnodostępna przestrzeń z całoroczną roślinnością i elementami małej architektury. Zbudowany zostanie plac, który będzie łącznikiem między ulicami Prostą i Łucką oraz Fabryką Norblina.


Jednym z wyróżników Studia będzie tak zwana ludzka skala przyziemna, podkreślona elementami konstrukcji wyrzeźbionych w formie powtarzalnych liter “X” – piszą na swoim Facebooku architekci z Grupy 5 Architekci.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zakończenie I etapu budowy Studio zakończy się w trzecim kwartale 2023 roku. W pierwszej kolejności powstanie zatem niższy, 14-kondygnacyjny biurowiec, a dopiero w drugim etapie wyższy liczący 26 naziemnych kondygnacji.

Czytaj też: Biurowiec | Warszawa | Wieżowiec | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe