fot. Yanek, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Wieżowiec w miejscu gdańskiego „Manhattanu”? Miałby mieć 120 m wysokości

W Gdańsku trwa dyskusja dotycząca zabudowy obszaru, na którym dziś znajduje się centrum handlowe „Manhattan”. Inwestor chciałby zburzyć budynek i zastąpić go nowym. Możliwie, że byłby to wieżowiec o wysokości 120 m.

Prywatny inwestor, do którego należy działka przy al. Grunwaldzkiej złożył już do urzędu wniosek dotyczący akceptacji planów budowy tak wysokiego budynku. Wniosek ten stał się punktem, o którym rozmawiali radni podczas ostatniej sesji. Na spotkaniu pojawiła się Agnieszka Wąsowska – Telenga, mieszkanka Wrzeszcza Górnego, która wyraziła swoje negatywne zdanie wobec planów budowy wysokiego budynku.

Już podczas zorganizowanych w listopadzie 2023 r. warsztatów z mieszkańcami zaprezentowano makietę, na której było widać liczący ponad 100 m wysokości apartamentowiec przy al. Grunwaldzkiej.

Zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Piotr Grzelak zapewniał, że nie zgodzi się na tak wysoką zabudowę i wskazuje, że w tym miejscu wysokość nowych budynków nie może przekraczać 30 m:

Nie ma szans na akceptację takiego wniosku inwestora. Szacowana, maksymalna wysokość w tym miejscu wynosić będzie 30 metrów. Na pewno nie dopuścimy też do powstania monolitu w postaci zabudowy mieszkaniowej. W tym miejscu powinny być usługi. W przyszłym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabezpieczymy funkcję usługową dla tego terenu – mówił podczas czwartkowej sesji Piotr Grzelak.

fot. Porcelana szatan, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0
Sprawdź

Zastępca prezydenta dodał, że w ostatnich latach do urzędu wpłynęło wiele wniosków o podwyższenie dopuszczalnej wysokości dla planowanych inwestycji wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Część dotyczyła terenów „Manhattanu”. W konsekwencji miasto postanowiło wstrzymać prace nad planami zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, aby głębiej przeanalizować zagadnienie i wprowadzić kompleksowe rozwiązania.

Podczas wspomnianych wyżej warsztatów mieszkańcy wprost wyrazili swój sprzeciw wobec zabudowy wyższej niż 30 m na terenie dzisiejszego „Manhattanu”. Pomogła w tym specjalna makieta, na której budynki oznaczono różnymi kolorami.
Wprowadzano na niej różne elementy, które prezentowane były w trzech kolorach. Żółtym oznaczaliśmy to, co jest zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, niebieskim – wnioski inwestorów, w tym te dotyczące “Manhattanu”, a czerwonym – kierunki zmian, nad którymi pracowaliśmy – wyjaśniał prof. Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Centrum Handlowe Manhattan w Gdańsku zbudowane zostało w 2004 r. w miejscu dawnego targowiska. Obiekt ma trzy podziemne kondygnacje i pięć nadziemnych. Pracujący nad projektem architekci Wojciech Targowski, Antoni Taraszkiewicz i Piotr Mazur otrzymali wyróżnienie w konkursie SARP w 2004 r. w kategorii „budynek użyteczności publicznej”.

Popierasz budowę wysokościowca w miejscu "Manhattanu"?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: UM Gdańsk

Czytaj też: Gdańsk | Wieżowiec | Urbanistyka | Miasto | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Makieta zaprezentowana podczas spotkania z mieszkańcami, w centralnej części wysoka zabudowa. Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
fot. Yanek, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0