Wieżowiec Warsaw UNIT został oficjalnie otwarty. Ma 200 metrów wysokości

Wieżowiec Warsaw UNIT został oficjalnie zaprezentowany. Najwyższy drapacz chmur przy Rondzie Daszyńskiego wyróżnia się ponadczasową modernistyczną architekturą i rozwiązaniami technologicznymi. Budynek zaprojektowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.

Warsaw UNIT to najwyższy budynek przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, którego deweloperem jest Ghelamco. Jego architektura to nawiązanie do modernistycznego dziedzictwa stolicy. Podium zdobi niezwykła fasada – tak zwana „smocza skóra” – czyli tysiące płytek przypominających łuski, które reagują na każdy podmuch wiatru, fragment ten jest też efektownie podświetlony. Warsaw Unit oferuje 57 tys. m kw. powierzchni biurowej na 45 piętrach. Wieżowiec znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra „Rondo Daszyńskiego”. W budynku znajduje się infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski. Wielopoziomowy parking może pomieścić 400 samochodów. Za projekt Warsaw UNIT odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt. Zarządcą budynku jest CBRE, międzynarodowa firma doradcza, która ma w nim także swoją siedzibę.

Największym najemcą Warsaw UNIT jest Warta. Jedna z wiodących firm ubezpieczeniowych w Polsce właśnie zakończyła przeprowadzkę do budynku, zajmując 13 pięter na szczycie wieżowca. Umowa została podpisana na 10 lat.

warsaw unit


Zmieniamy siedzibę Warty na jeden z najnowocześniejszych biurowców w Polsce, co podkreśla wyjątkową kondycję i pozycję firmy na rynku. Cieszę się, że symbolizuje on nowoczesność i otwartość – wartości, którymi staramy się kierować na co dzień w naszej działalności mówi Grzegorz Bielec, członek zarządu Warty i dodaje: Intensywnie poszukiwaliśmy budynku zapewniającego wyjątkowe rozwiązania i jak najlepsze warunki pracy naszego zespołu, dobrze skomunikowanego nie tylko z innymi punktami Warszawy, ale także innymi miastami Polski. Nowa siedziba daje nam możliwości jeszcze efektywniejszego wykorzystania naszego potencjału – dodaje Grzegorz Bielec.

Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie wieżowców w Polsce. W budynku został zastosowany Signal OS, autorski system operacyjny Ghelamco. Signal OS komunikuje się z większością aplikacji i systemów budynkowych, dzięki czemu pozwala na niespotykaną dotychczas ich integrację.  Signal OS monitoruje mi.in. takie systemy, jak: HVAC, windy, kontrolę dostępu, system zarządzania parkingiem, monitoruje też jakość powietrza w budynku. Dzięki Signal OS użytkownicy otrzymują dostęp do aplikacji mobilnej, która umożliwia m.in. wejście do budynku czy możliwość zapraszania gości i rezerwację miejsc parkingowych.

Warsaw UNIT został wyposażony w rozwiązania, które umożliwią błyskawiczne przejście budynku w tzw. tryb pandemii. Ten specjalny tryb pracy budynku został opracowany na podstawie wewnętrznych analiz Ghelamco. Dodatkowo firma zleciła opracowanie specjalnego raportu zawierającego rekomendacje dotyczące systemów budynkowych w kontekście COVID-19. Dokument przygotowali naukowcy z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

W Warsaw UNIT zostały m.in. zainstalowane lampy UV: w windach (będą uruchamiane w kabinach w trybie „stand by”) oraz w systemach klimatyzacji. Ich zastosowanie zapewni dezynfekcję przestrzeni i powietrza – promieniowanie UV ma bowiem działanie biobójcze i w krótkim czasie skutecznie niszczy mikroorganizmy i wirusy.

Czytaj też: Wieżowiec | Warszawa | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły