Wieżowiec „Wertykalna Oaza”. Polscy architekci zaprojektowali miasto w mieście

Wieżowiec Wertykalna Oaza do koncepcyjny projekt budynku o funkcji mieszanej. Prócz mieszkań w wieżowcu znajdą się biura, punkty usługowe, hotel, restauracje i spa. To projekt futurystycznego wieżowca, który będzie jak miasto w mieście – budynek obsadzony będzie zielenią, a na dachu powstanie park dla mieszkańców. Architekci z biura FAAB przygotowali projekt, który z powodzeniem będzie można zaadaptować w różnych częściach świata. Zielony wieżowiec może stanąć więc na Bliskim Wschodzie lub w Skandynawii, za każdym razem różnić się będzie wykorzystana w elewacji i na dachu roślinność.

Chcielibyśmy, aby Vertical Oasis Building, był wehikułem umożliwiającym tworzenie nowej urbanistyki. Skomponowanej w oparciu o budynki, posiadające zdolność do polepszenia warunków środowiskowych wokół. Eko-budynki, atrakcyjne wizualnie, gdzie współczesna technologia jest narzędziem, dzięki którym użytkownicy mogą kontrolować oddziaływanie obiektu oraz je usprawniać. Na końcu drogi może wyłonić się nowy eco-system, stworzony dzięki interdyscyplinarnej wiedzy człowieka. Można dyskutować, czy termin miasto zostanie zastąpiony przez inny, nowy. A może pozostaniemy przy nazwie miasto ze względów sentymentalnych – mówi architekt Adam Białobrzeski z pracowni FAAB.

Pracując nad projektem budynku dla polskich architektów z pracowni FAAB kluczowe były ekologiczne kwestie – pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na elektryczną, obniżenie zapotrzebowania budynku na chłód i ciepło, geometria fasady generująca cień tam, gdzie jest najbardzej potrzebny, to rozwiązania składające się na bazowe ECO-DNA budynku. Głównym celem jest jednak zmiana środowiska wokół obiektu. Połączona z włączeniem użytkowników obiektu w proces tej zmiany, dzięki narzędziom umożliwiającym kontrolowanie, zarządzanie i przekształcanie systemów, w tym „zielonej skóry”. Multiplikacja i efekt skali, umożliwi stworzenie większych fragmentów miast, pozytywnie wpływających na środowisko. Na końcu tej drogi, wyłania się nowy rodzaj miasta, gdzie technologia i biotechnologia pomogą zniwelować niekorzystny wpływ na środowisko, wynikający z naturalnej potrzeby ludzi do posiadania miejsca do życia jakiego potrzebują i są skłonni polubić.

Prototypowy budynek „Wertykalna Oaza”, uzyskał geometrię, która pomaga osiągnąć założone eko-cele i jednocześnie, pod względem estetycznym współgra z EKO-DNA budynku. Przewidziany do usytuowania w lokalizacjach o dużej gęstości zaludnienia, przyjął formę wielofunkcyjnego obiektu. Każdy z komponentów, tworzących zewnętrzną skórę budynku, odgrywa ważną rolę. Białe, nieprzeźroczyste części fasady, są wykonane z paneli aktywnych (BIPV), podczas gdy przeszklenia wykorzystują technologię znaną pod nazwą CLEARVIEW POWER. Oba materiały są odpowiedzialne za przekształcanie energii słonecznej na elektryczną.

Pionowy ogród, zlokalizowany w zaprojektowanych niszach, bazuje na prototypowych, wielofunkcyjnych panelach VOS WCC. Technologia rozwijana poprzez model R&D jest kluczowa w kontekście wpływania na środowisko w sąsiedztwie budynku. Kombinacja specjalnie wyselekcjonowanych roślin oraz mikroorganizmów, wspomagana przez systemy budynkowe i strategie zamkniętego obiegu, czyści powietrze z CO2, NOx oraz cząstek PM. Wieżowiec Wertykalna Oaza


Struktura wybranych roślin pomaga redukować zanieczyszczenie hałasem na drodze absorpcji oraz refrakcji dźwięku. „Zielona skóra” jest również podstawowym elementem systemu retencji wody deszczowej, obsługującego teren wokół budynku oraz sąsiedztwo. System, w zależności od lokalizacji budynku, może pozwolić na redukcję lub całkowite wyeliminowanie konieczności przyłączenia obiektu do lokalnego systemu kanalizacji deszczowej. „Zielona skóra” to również sposób na zwiększenie bioróżnorodności i zachowanie gatunków zagrożonych wyginięciem.

System „Zielonej skóry” będzie sparowany z aplikacją obsługiwaną przez urządzenia mobilne. Aplikacja umożliwi monitorowanie wszystkich roślin w opracowanym dla budynku matriksie.

Użytkownik obiektu, będzie mógł w czasie rzeczywistym, uzyskiwać różnorodne informacje generowane przez system, np. jaką ilość tlenu, w jednostce czasu, wyprodukowała należąca do niego część budynku. System wspierany przez sztuczną inteligencję i procesy uczenia maszynowego, będzie potrafił samoczynnie się rozwijać i dostosowywać. Użytkownik będzie mógł, w ramach określonego dla lokalizacji zbioru komponentów, modyfikować warstwę estetyczną budynku i współuczestniczyć w zwiększaniu funkcjonalności bio-systemu.

Protypowa „Zielona skóra” jest zbudowana w sposób, który pozwala przetrwać roślinom również w trudnych warunkach atmosferycznych (klimaty gorące/zimne). Zestaw roślin i mikroorganizmów, będzie, za każdym razem dobierany indywidualnie, w zależności od wyzwań specyficznych dla konkretnej lokalizacji. „Zielona skóra” znacząco redukuje zapotrzebowanie budynku na chłód (do 66%-rejon Zatoki Perskiej) oraz ciepło (do 30%-kalkulacja dla Szwecji).

_

Studio FAAB to warszawskie biuro architektoniczne, które angażuje się w projekty w Polsce i na świecie. Tworzy architekturę, krajobrazy, przestrzenie miejskie, wnętrza i grafikę użytkową, uzupełnione o nowoczesne rozwiązania inżynieryjne i doradztwo. Projekty wykonywane przez FAAB zdobywały laury w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2019 roku projekt Muzeum Więzienia Pawiak, autorstwa FAAB, uzyskał „Award of Merit”, nagrodę przyznawaną w ramach 2019 AZ Awards for Design Excellence (Kanada). 

Czytaj więcej: Ekologia | Wieżowiec | Zieleń | Ciekawostki

źródło: FAAB