Blisko stuletni wieżowiec z nowoczesną nadbudową od Studio Libeskind

Boerentoren to niemal stuletni wieżowiec zbudowany w Antwerpii w Belgii, architekci Studio Libeskind przedstawili śmiałą koncepcję nadbudowy budynku o nową część.

Wieżowiec Boerentoren zbudowano w 1931 roku. Ma 97,75 metrów wysokości i ówcześnie uchodził za symbol rozwijającego się miasta. Zaprojektował go zespół architektów – Emiel Van Averbeke, Jan Vanhoenacker oraz Jos Smolderen. Gmach zaprojektowany został w stylu art déco. Był pierwszym tak wysokim budynkiem w Belgii i w całej Europie. Mimo upływu lat do dziś znajduje się na liście TOP 3 najwyższych budynków w Antwerpii. Początkowo Boerentoren był budynkiem mieszkalnym, a następnie, po II wojnie światowej stał się siedzibą banku KBC.

W lipcu 2021 roku pojawił się pomysł, aby budynek rozbudować o nową część. Ciekawą koncepcję przedstawił polsko-amerykański architekt Daniel Libeskind. Jego biuro proponuje, by nową część osadzić na szczycie wieżowca, podnosząc jego wysokość.

Nowa część ma strzelistą formę. Działać w niej będzie centrum kultury z przestrzeniami do organizowania wystaw. Goście będą mogli też odwiedzić platformę widokową. Przeszklona część ma być zielona i wypełniona sztuką. Zespół architektów proponuje, by dodatkowo ulokować tu bary i restauracje, dzięki czemu miejsce żyłoby niemal cały dzień. Co ważne, projekt został przygotowany w taki sposób, aby zachować oryginalne elementy zabytkowego budynku.

fot. Manfreeed, wikimedia.org, licencja CC 2.5

Kiedy ruszą prace? Najpierw wizję architektów muszą zatwierdzić tamtejsze władze – flamandzki mistrz budownictwa (odpowiednik naszego ministra infrastruktury) oraz instytucje zajmujące się ochroną zabytków, urbanistyką i straż pożarna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nadbudowa zostanie otwarta w 2028 roku.

Sam budynek jest już obecnie remontowany. Podczas prac usuwany jest azbest. Docelowo w historycznej wieży działać będzie Phoebus Art Experience – instytucja kultury, która będzie prezentować kolekcje Fundacji Phoebus.

źródło: Libeskind Sutdio (libeskind.com), wizualizacje: Luxigon

Czytaj też: Wieżowiec | Belgia | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły