Wieżowiec z wertykalnym ogrodem. Na dachu elektrownia wiatrowa. 

Ponad 115 metrów wysokości, 32 piętra i dziesiątki tysięcy roślin na fasadzie. Poznajcie wieżowiec z wertykalnym ogrodem, który już niedługo może powstać na największej wyspie Filipin – Cebu. Projekt zielonego budynku stworzyła paryska pracownia prowadzona przez Vincenta Callebauta.

Wieżowiec, który ma powstać w Filipinach będzie mierzył 115-metrów wysokości i ma być jednym z najbardziej luksusowych obiektów w kraju. Jednak to nie wysokość, ani standard wykończenia wyróżniają go na tle innych podobnych inwestycji. Budynek ma być w całości pokryty tysiącami kwitnących roślin, tworząc wieżowiec z wertykalnym ogrodem.


Budynek zaprojektowany przez paryskie biuro projektowe założone i prowadzone przez Vincenta Callebauta zyskał nazwę „Rainbow Tree”. Nazwa ma odnosić się do charakterystycznego gatunku eukaliptusa (eucalyptus deglupta), który występuje na Filipinach. Nazwa nie jest przypadkowa. Eucalyptus deglupta to drzewo zaliczane do tzw. “dziwnych roślin”, którego pień i kora przybierają kolory na pograniczu fioletu, niebieskiego, zielonego, aż po żółty i czerwony, przez co nazywane jest tęczowym drzewem. Podobnie ma wyglądać wieżowiec z wertykalnym ogrodem. Zasadzone na jego fasadzie rośliny zostały tak dobrane, by nieustannie zmieniały się ich kolory i kształty za sprawą naturalnych cykli. Gdy jedne rośliny będą przekwitać, w ich miejsce zakwitną kolejne – i tak przez cały rok.

Eukaliptus Tęczowy / fot. wikipedia creativecommons.org/licenses/by/2.0

Kwiaty, krzewy, a nawet drzewa zostaną nasadzone na 1200 drewnianych, modułowych tarasach, które zostaną skonstruowane w fabrykach, a następnie przewiezione na plac budowy i zamontowane na fasadzie za pomocą dźwigów. Konstrukcja budynków również ma powstać z prefabrykatów, co zdaniem inżynierów znacznie obniży ślad węglowy. Warto również dodać, że budynek będzie wspierał elektromobilność. Na trzech piętrach wieżoweca powstanie ponad 160 miejsc przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych.

Na dolnych siedmiu piętrach pojawi się spore lobby, restauracja, centrum fitness, a także SPA z basenem. Znajdzie się tam również miejsce na niewielkie lokale handlowo-usługowe, a także przedszkole. Na piętrach od 9 do 31 powstaną apartamenty. Na każdym piętrze będzie około 13 mieszkań. Na ostatnim, 32 piętrze powstanie „sky farm”, czyli podniebna farma, na której będą hodowane warzywa i owoce. Na dachu znajdzie się również miejsce na turbiny wiatrowe i panele słoneczne, które zaopatrzą budynek w zieloną energię. 

Czytaj też: Zieleń | Wieżowiec | Rośliny | Ciekawostki | Ekologia

źródło: vincent.callebaut.org