Zbudowano ją w 1934 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX wieku według projektu Lucjana Korngolda (prawdopodobnie we współpracy z Henrykiem Blumem). W latach 90. została rozbudowana. Projekt zmian przygotowali architekci Zbigniew Tomaszczyk i Irena Lipiec z AZT Architekci.

To unikalny przykład architektury sprzed lat. Budynek uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów polskiego funkcjonalizmu. Willa Allora zbudowana została na zlecenie dr Władysława Szatenstajna. Budowa rozpoczęła się w 1933 roku i zakończyła w 1934.

Architekt zaprojektował ją z charakterystycznym podcięciem na parterze od strony południowej. Część ta oparta została na słupach i wyróżnia się półkolistym zamknięciem od strony wschodniej. To nawiązanie do stylu okrętowego. Taki zabieg pozwolił stworzyć efektowny taras wieńczący cały narożnik.

Piętro wyróżniają wysokie, pięcioskrzydłowe okna. Z kolei elewacją wschodnią zdobi półkolisty ryzalit. Projekt budynku spełnia zasady nowoczesnej architektury wskazane przez Le Corbusiera. Wolny parter, którego funkcje można dowolnie kształtować, wspomniane już oparte na słupach półkoliste zamknięcie podtrzymujące piętro, płaski dach i wstęgowe okna.


Zaprojektowana pod koniec lat 90. przebudowa budynku obejmowała jego generalny remont. Odnowiono wtedy willę z zewnątrz oraz przeprowadzono prace w środku budynku. Dom został też rozbudowany o nową część. Do elewacji dobudowano północne, niewidoczne od strony ulicy skrzydło i zmieniono nieco układ otworów okiennych i drzwiowych. Co istotne, mimo przeprowadzonych wtedy zmian, udało się zachować modernistyczny charakter willi. Dziś willa znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

fot. prywatne archiwum właściciela

Czytaj też: Wille i rezydencje  | Modernizm | Zabytek | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie