ARCHITEKTURA

Zbudowano ją w 1934 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX wieku według projektu Lucjana Korngolda (prawdopodobnie we współpracy z Henrykiem Blumem). W latach 90. została rozbudowana. Projekt zmian przygotowali architekci Zbigniew Tomaszczyk i Irena Lipiec z AZT Architekci.

To unikalny przykład architektury sprzed lat. Budynek uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów polskiego funkcjonalizmu. Willa Allora zbudowana została na zlecenie dr Władysława Szatenstajna. Budowa rozpoczęła się w 1933 roku i zakończyła w 1934.

Architekt zaprojektował ją z charakterystycznym podcięciem na parterze od strony południowej. Część ta oparta została na słupach i wyróżnia się półkolistym zamknięciem od strony wschodniej. To nawiązanie do stylu okrętowego. Taki zabieg pozwolił stworzyć efektowny taras wieńczący cały narożnik.

Piętro wyróżniają wysokie, pięcioskrzydłowe okna. Z kolei elewacją wschodnią zdobi półkolisty ryzalit. Projekt budynku spełnia zasady nowoczesnej architektury wskazane przez Le Corbusiera. Wolny parter, którego funkcje można dowolnie kształtować, wspomniane już oparte na słupach półkoliste zamknięcie podtrzymujące piętro, płaski dach i wstęgowe okna.

Zaprojektowana pod koniec lat 90. przebudowa budynku obejmowała jego generalny remont. Odnowiono wtedy willę z zewnątrz oraz przeprowadzono prace w środku budynku. Dom został też rozbudowany o nową część. Do elewacji dobudowano północne, niewidoczne od strony ulicy skrzydło i zmieniono nieco układ otworów okiennych i drzwiowych. Co istotne, mimo przeprowadzonych wtedy zmian, udało się zachować modernistyczny charakter willi. Dziś willa znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

fot. prywatne archiwum właściciela

Czytaj też: Wille i rezydencje  | Modernizm | Zabytek | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jednorodzinny dom pod Toruniem. Zaprojektował go Sebastian Marach.

Jednorodzinny dom pod Toruniem to parterowy dom dla czteroosobowej rodziny o powierzchni zabudowy 340 metrów…

14 czerwca 2024

Zamek w Olsztynku – krzyżacka twierdza przekształcona w szkołę

Zamek w Olsztynku to przykład neogotyckiej rekonstrukcji nawiązującej do pierwotnego, gotyckiego założenia zamkowego wzniesionego przez…

14 czerwca 2024

Krucza 3 w Warszawie – samotna pamiątka po dawnej wielkomiejskiej zabudowie ulicy

Kamienica stojąca samotnie pod adresem Krucza 3 w Warszawie jest jedynym reliktem dawnej dziewiętnastowiecznej zabudowy…

13 czerwca 2024

Meczet w Kruszynianach. Jest najstarszy w Polsce

To cenny przykład islamskiego budownictwa. Meczet w Kruszynianach zbudowany został z drewna. Położony jest w…

13 czerwca 2024

Skromny i nowoczesny. Dom Otwarty w Poznaniu

Budynek zaprojektowała Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Dom zbudowany został w Poznaniu. Dom Otwarty…

13 czerwca 2024

Przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny

To rewolucja. Nowe naziemne przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny znacznie ułatwi poruszanie się…

13 czerwca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej