Willa Frame w Kościelisku. Architekci połączyli tradycję z nowoczesnością

Dom zbudowany został w Kościelisku. Architekci z biura Karpiel Steindel Architektura musieli uwzględnić zapisy planu miejscowego, dlatego stworzyli nowoczesny budynek o tradycyjnej formie.

Powierzchnia domu wynosi 250 m kw. Charakterystycznym elementem bryły są okapy – typowy element architektury domów góralskich. To właśnie ten element architektury jest wymagany w miejscowym planie. Projektantom udało się pogodzić wymagania wynikające z przepisów z marzeniami właścicieli o nowoczesnym budynku. 

Tradycyjne zadaszenia zastąpiono nowoczesną w formie, modrzewiową ramą. Tworzy ona jednocześnie zadaszenie ścieżki biegnącej w przyziemiu budynku. Powstała w ten sposób oryginalna rama, która dała podstawę balkonów. Właścicielom zależało na tym ostatnim elemencie, bowiem z podwyższonych balkonów jeszcze lepiej widać malowniczy krajobraz okolicy.

Całość dopełniły kamienne podmurówki z lokalnego piaskowca, które nawiązują do tak zwanej kamiennej „pecki” – tradycji szczelnego kładzenia kamieni w taki sposób, aby uniknąć konieczności użycia zaprawy. W ten sposób powstał w nowoczesny budynek, wyróżniający się na tle sąsiedniej zabudowy, pełen jednak czytelnych cytatów i zapożyczeń z lokalnych tradycji budownictwa podhalańskiego.

fot. Krystian Morawetz