Czechy zachwycają nie tylko wielowiekową, zabytkową architekturą. Jednym z przykładów wybitnych projektów powstałych w XX wieku jest willa Josefa Volmana w Čelákovicach koło Pragi. Często bywa nazywana „siostrą” słynnej Willi Tugendhatów w Brnie.
Młodzi architekci stanęli na wysokości zadania
Willę Josefa Volmana i willę rodziny Tugendhatów łączą podobieństwa w stylu architektonicznym. Luksusowy budynek z Čelákovic powstał jednak kilka lat później. Co ciekawe, rezydencja nie została zaprojektowana przez słynnych, doświadczonych architektów, ale początkujących projektantów – Karla Janů i Jiříego Štursę. Mimo to efekt robi wrażenie!
Prosta forma, funkcjonalność i harmonia
W architekturze luksusowej rezydencji, która została zbudowana w 1939 roku w Čelákovicach (kilkadziesiąt minut jazdy samochodem z centrum Pragi) można dostrzec cechy stylu Le Corbusiera. Są nimi prostota formy, funkcjonalność oraz harmonijne połączenie wnętrz z otoczeniem.
Jak można przeczytać na stronie obiektu, jest on nie tylko świadomym hołdem dla wspomnianego już Le Corbusiera, ale stanowi też syntezę różnych nurtów europejskiego modernizmu.
Jak statek parowy nad Łabą
„Pokazuje, jak twórcy bardzo dobrze znali aktualne europejskie trendy i potrafili przetworzyć je w wyjątkowy budynek. Wyjątkowa koncepcja artystyczna i zastosowanie charakterystycznych kolorów umieszczają willę w nurcie zmysłowego funkcjonalizmu” – czytamy.
„Konstrukcja może przypominać statek parowy monumentalnie zakotwiczony na horyzoncie zbocza nad rzeką Łabą” – opisują dalej kuratorzy na stronie vilavolman.cz.
Ostre linie przeplatają się z zakrzywionymi ścianami i detalami, a gładkie powierzchnie kontrastują z kamiennymi elementami i trawertyn. Wnętrze to także luksusowych materiałów. Willa charakteryzuje się wieloma rodzajami marmuru, chromowanymi detalami i egzotycznym drewnem.
„Zapierające dech w piersiach widoki”
Rozległe tarasy – wedle zarządców obiektu – przywodzą natomiast na myśl mosty kapitańskie i łączą dom z otaczającym parkiem na różnych poziomach, zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. W każdej porze roku oferują inne, ale zawsze zapierające dech w piersiach widoki na otaczający krajobraz i park.
Taras na dachu z osłonami przed wiatrem i kwietnikami oraz okrągłe kamienne rondo przy wejściu głównym to inne oryginalne cechy willi Volmana.
Przedszkole w takim wnętrzu!
Wracając do historii. Sam Josef Volman nie cieszył się długo ze swojego wymarzonego domu, zmarł 4 lata po zakończeniu budowy. W willi pozostała jego córka Ludmiła z mężem, który przejął także zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Po ich przymusowym wyjeździe w 1948 roku willę użytkowało państwowe przedsiębiorstwo, następnie aż do 1990 roku mieściło się tu przedszkole.
Jeden z najlepszych budynków 2016
Zdewastowany budynek kupiła w 1996 roku grupa przedsiębiorców z Čelákovic, chcąc przywrócić arcydzieło architektury do pierwotnego stanu. Projekt odbudowy został nawet nagrodzony w konkursie Budynek Roku 2016.
Willa Josefa Volmana jest miejscem, które od 2022 roku można zwiedzać, a także w nim przenocować.
Tekst: Tomasz Kobylański
Źródło: Czech Tourism / vilavolman.cz
Czytaj też: Modernizm | Czechy | Wille i rezydencje | Podróże | Polecane | whiteMAD na Instagramie