Willa przy Raszyńskiej 48
PO REMONCIE

Willa przy Raszyńskiej 48 w Warszawie po remoncie. Powstała w 1924 roku!

Willa przy Raszyńskiej 48 w Warszawie zbudowana została w 1924 roku według projektu Teofila Wiśniowskiego. Klasycystyczna willa na remont czekała kilkadziesiąt lat. Teraz znów cieszy oko! 

Dom zaprojektowany został dla dwóch rodzin. Jego mieszkańcy mogli korzystać z ogrodu, który powstał tuż obok. Willa była poważnie uszkodzona w czasie II wojny światowej, jednak została odbudowana. W ostatnich latach, ze względu na brak kompleksowych remontów, klasycystyczna elewacja willi niszczała, tracąc stopniowo swoje walory artystyczne. Odpadał tynk, farba ulegała łuszczeniu, a oryginalny kolor tynku pokryła warstwa miejskich zanieczyszczeń i szpecącego graffiti.


Już sześć lat temu Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał jej kompleksowy remont. Jednak dopiero na początku 2021 roku właścicielom udało się rozpocząć prace. Było to możliwe między innym dzięki finansowym wsparciu miasta – właściciele otrzymali 200 tysięcy złotych, które pomoże zrealizować prace. A było co robić! Fundamenty zostały zabezpieczone przed wilgocią, uszkodzone ściany zewnętrzne zostały naprawione, a tynk na elewacji odtworzony i pomalowany na oryginalny kolor ustalony na podstawie badań. Dodatkowo odtworzono balkon od strony ogrodu, który istniał jeszcze przed wojną.

“WOW! Co za metamorfoza. Po odrapanym i pomazanym budynku nie ma już śladu. Teraz willa przy ul. Raszyńskiej 48 wygląda pięknie. Po remoncie dofinansowanym przez miasto, elewacje cieszą oko równymi tynkami i piękną jasnokremową barwą. Zobaczcie jak pięknie.”– czytamy na Facebooku Miasta Stołecznego Warszawa Budynek znajduje się na terenie Kolonii Lubeckiego, to zabytkowe osiedle na Ochocie, położone między ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i placem Narutowicza. Pierwsze budynki w kolonii o architekturze historyzującej, neoklasycystycznej zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Można tu zobaczyć zarówno wielopiętrowe kamienice, jak i niewielkie kilkurodzinne wille z ogrodami. W latach 30. zaczęto tu stawiać domy modernistyczne. Kolonia Lubeckiego jest wpisana do rejestru zabytków – prawnie chroniony jest jej układ i zespół budowlany wraz z zielenią. Wpisu do rejestru zabytków dokonano w 1993 roku.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa| Elewacja | Historia| whiteMAD na Instagramie

Willa przy Raszyńskiej 48 / źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków / https://um.warszawa.pl/waw/zabytki