Willa przy Wieniawskiego

Poznań: willa przy Wieniawskiego odzyska blask! Przez lata była pustostanem

Willa przy Wieniawskiego to jeden z najpiękniejszych budynków w centrum Poznania. Ponad 6 lat temu Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk kupił willę od Urzędu Miasta Poznania w celu zaadaptowania jej na potrzeby własne. Ze względu na stan w jakim znajdował się budynek, konieczne było pozyskanie odpowiednio dużych funduszy umożliwiających przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych. 

Po kilku latach starań ICHB PAN zdobył wymagane środki i w listopadzie zeszłego roku ruszył przetarg na przebudowę budynku w formule zaprojektuj i wybuduj. Inwestor bardzo starannie podszedł do weryfikacji doświadczenia uczestników postępowania przetargowego. Zamawiającemu szczególnie zależało na tym, aby willa przy Wieniawskiego była wyremontowana w najwyższym standardzie. Warunkiem było, by wykonawca posiadał bogate doświadczenie w prowadzeniu przebudów obiektów zabytkowych i był wyspecjalizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. Przetarg wygrała poznańska firma DEMIURG, która realizowała m.in. przebudowę Dziecińca pod Słońcem przy Drodze Dębińskiej (PRZECZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ), a aktualnie prowadzi prace nad Galerią Miejską Arsenał na Starym Rynku. 


Zlokalizowany w centrum Poznania willa przy Wieniawskiego stała do tej pory pusta i nieużytkowana. Zgodnie z planem Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN obiekt ma odzyskać dawny blask i zyskać zupełnie nową funkcję. Zostanie w nim ulokowane Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN obejmujące laboratoria oraz sale wykładowe i edukacyjne przeznaczone zarówno dla naukowców, jak i społeczności miasta Poznania.

„Przed nami spore wyzwanie, które z wielką chęcią podejmujemy. Piękny zabytkowy obiekt w centrum Poznania stanie się nowoczesnym Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Po ostatniej realizacji Dziecińca pod Słońcem w Poznaniu w formule zaprojektuj i wybuduj, jestem przekonany, że sprostamy oczekiwaniom Inwestora oraz przyszłych Użytkowników obiektu. DEMIURG posiada bardzo duże doświadczenie, które nasz zespół potrafi świetnie wykorzystać” – Radosław Piechnik, Kierownik kontraktu DEMIURG 

Czytaj też: Zabytek | Poznań | Architektura w Polsce | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Demiurg / http://demiurg.com.pl