Willa Słoneczna w Konstancinie. Nieoficjalnie: to tu mieszka ambasador Rosji w Polsce.

Willa Słoneczna w Konstancinie to jeden z najbardziej okazałych zabytków na terenie Konstancina. Majestatyczną willę wybudowano na początku XX wieku (około 1908 roku) dla Jana Wedegisa. Wedegis jest prawdopodobnie również autorem projektu architektonicznego budynku. W czasie okupacji willa, przemianowana na Sonnenschein, była rezydencją Ludwiga Leista, starosty dystryktu warszawskiego. W 1946 r. władze PRL przekazały nieodpłatnie nieruchomość na rzecz Ambasady ZSRR. Obecnie willa należy do Przedstawicielstwa Handlowego Federacji Rosyjskiej. Nieoficjalnie mówi się, że jest to jedna z wielu rezydencji ambasadora Rosji. Jak mówią okoliczni mieszkańcy – często pod willę podjeżdżają auta z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi. 

Willa Słoneczna w Konstancinie znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 31. Powstała dla Jana Wedegisa willa została nabyta w 1919 roku przez Władysława hr. Kościelskiego – przedwojennego wydawcy, poety i tłumacza. W 1926 roku willę nabyli Cecylia i Daniel Kraushar’owie. Na zlecenie pary pod koniec lat 20. w ogrodzie willi umieszczono rzeźby cenionego warszawskiego artysty Stanisława Jackowskiego – „Tancerkę” oraz na barierce rosarium posążki czterech puttów – alegorii pór roku.

W czasie okupacji willa, przemianowana na Sonnenschein, była rezydencją Ludwiga Leista, starosty dystryktu warszawskiego. W 1946 r. nieruchomość stała się własnością Ambasady ZSRR w wyniku nieodpłatnego przekazania willi przez ówczesne władze PRL. Obecnie nieruchomość należy do Przedstawicielstwa Handlowego Federacji Rosyjskiej.


Willa stanowi przykład eleganckiej neorenesansowej rezydencji miejskiej typowej dla przełomu XIX i XX w. Dwukondygnacyjna, na planie kwadratu, z werandą od południa podtrzymującą taras, klasycystycznym tympanonem na osi fasady i dachem zakrytym attykami, charakteryzuje się niezwykle wyważonymi proporcjami. Spokój i elegancję kompozycji podkreślają wyraźnie zaznaczone podziały horyzontalne z pasami balustradek tralkowych na tarasach i w attyce.

Oficjalnie willa Słoneczna w Konstancinie należy do Przedstawicielstwa Handlowego Federacji Rosyjskiej. Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie ta willa stanowi letnią rezydencję rosyjskiego ambasadora: Siergieja Andriejewa. Okolicznie mieszkańcy mówią, że częstym widokiem są kolumny aut z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi podjeżdżające pod masywną bramę prowadzącą do willi.

Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew w dzisiejszej (środa, 23 marca 2022 roku) rozmowie z dziennikarzami oznajmił, że Rosja zwalcza ukraińskich nazistów, a ofiary wśród cywilów to “same fejki”. Rewelacje rosyjskiego dyplomaty – choć to słowo nie powinno paść – spotkały się z szeroką krytyką ze strony niemal wszystkich środowisk społecznych i politycznych w Polsce, a sami rosyjscy dyplomaci zostali wydaleni z Polski ze względu na szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej i złamanie konwencji wiedeńskiej określającej zasady działania dyplomatów i zakres ich kompetencji. W odpowiedzi rosyjski ambasador zapowiedział wydalenie polskich dyplomatów z Rosji.

Konstancin to podwarszawska miejscowość, która znana jest z eleganckich, zabytkowych willi. To jedno z najchętniej wybieranych miejsc przez bogaczy. Ceny willi w Konstancinie zaczynają się od kilku milionów złotych. Za niektóre trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Przypomnijmy, że niedawno warszawski ratusz zapowiedział konfiskatę osiedla przy Sobieskiego 100 w Warszawie, o czym przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/trzaskowski-odbiera-rosji-opuszczony-blok-powstana-mieszkania-dla-ukraincow/.

Podobna konfiskata ma dotyczyć nieruchomości przy ulicy Kieleckiej 45 w Warszawie, w której działa szkoła dla dzieci rosyjskich dyplomatów. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/polska-chce-odzyskac-budynek-w-warszawie-w-ktorym-dziala-rosyjska-szkola/

Czy waszym zdaniem willa Słoneczna w Konstancinie powinna zostać skonfiskowana? Dajcie znać w ankiecie!

Czy willa Słoneczna powinna zostać skonfiskowana?

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Ciekawostki | #SolidaritywithUkraine

źródło: http://visitkonstancin.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły