Willa Uciecha w Nałęczowie znów cieszy oko.
Willa Uciecha w Nałęczowie, stan obecny, fot. M. Kurczewicz

Willa Uciecha w Nałęczowie znów cieszy oko. Prace remontowo-adaptacyjne właśnie dobiegają końca.

Właśnie dobiega końca remont willi Uciecha, położonej przy ul. 1 Maja w Nałęczowie. Kompleksowa rewitalizacja zabytkowego obiektu, wraz z oficyną, altaną ogrodową i ogrodzeniem, rozpoczęła się w roku 2019. W końcu, po trzech latach intensywnych robót, Willa Uciecha w Nałęczowie znów cieszy oko.

Budynek wraz z otoczeniem został wzniesiony na początku XX w. dla rodziny Filipowiczów z Warszawy. Projekt został wykonany przez Thielego, administratora Zakładu Leczniczego. W 1921 roku posiadłość została zakupiona przez Stanisławę Wolską i nazwana Daczą Nałęczów. Dekadę później przeszła na własność Andrzeja i Marii Berezowskich, natomiast w przewodniku Cholewińskiego z 1934 roku obiekt figuruje jako Willa Uciecha. W okresie międzywojennym i krótko po wojnie obiekt pełnił funkcję prywatnego domu wczasowego.

Willa Uciecha na pocztówce RUCH w latach 60. XX w.Po 1955 roku nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, następnie znalazła się w zarządzie Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz w posiadaniu Uzdrowiska Nałęczów. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. częstym mieszkańcem willi był Bolesław Bierut, stąd potoczna nazwa willi – Bierutówka. Od lat 60. do końca XX w. willa była częścią kompleksu sanatoryjnego.
Później obiekt trafił w prywatne ręce. W 2019 roku rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne zarówno w budynku willi, jak i jej otoczenia, które są już w fazie końcowej. Do wykończenia pozostały jeszcze wnętrza. Willa Uciecha w Nałęczowie znów cieszy oko.

W willi zmieniono m.in. układ funkcjonalny wnętrz, wraz z przebudową wtórnej klatki schodowej oraz wymianą tynków i instalacji. Wymieniono też wtórną więźbę dachową oraz wtórną stolarkę okienną drzwiową wraz z konserwacją oryginalnych okiennic. Prace objęły też remont elewacji wraz z przywróceniem pierwotnej kolorystyki, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, remont tarasów zewnętrznych wraz z wymianą wtórnych posadzek i konserwacją żelaznych balustrad. Warto zwrócić uwagę na detale elewacji i filarów, które zostały odtworzone na podstawie zdjęć historycznych. Prace poprzedzone zostały badaniami architektonicznymi oraz badaniami na obecność dekoracji malarskich.

Willa Uciecha na przełomie lat 50. i 60. XX w. oraz w roku 2015, przed remontem.

Rozpoczęto też prace związane z wykonaniem nowego ogrodzenia, stosując formę historyzującą. Niestety, oryginalne ogrodzenie się nie zachowało.
Przystąpiono też do remontu oficyny. Zakres robót obejmował m.in.: zmianę układu funkcjonalnego wnętrz, wykonanie nowych elementów konstrukcyjnych, wymianę zniszczonej więźby dachowej wraz z odtworzeniem pierwotnego wyglądu dachu, wymianę zniszczonej stolarki okiennej i drzwiowej na nową wraz z przebudową części otworów i remont elewacji. Prace zostały poprzedzone rozpoznaniem historii budowlanej obiektu oraz jego stanu technicznego. Budynek przeznaczony został na jadalnię z kuchnią i zapleczem sanitarnym.

Oficyna przy willi Uciecha w Nałęczowie, stan przed i po remoncie, fot. archiwum LWKZ

W altanie parkowej naprawiono spękania i uszkodzenia kamiennego przyziemia, wykonano remont stalowych belek stropowych oraz remont posadzek, wykonano drewniane schody drabiniaste na kondygnację górną, wymieniono zniszczone elementy konstrukcji wraz z więźbą dachową, pokryciem i detalem architektonicznym.
W dalszej perspektywie planowane jest zagospodarowanie terenu, z wymianą wtórnych obiektów architektonicznych (tzw. Monicówki i domku fińskiego) na nowe, dopasowane stylistycznie do historycznych oraz rewaloryzacja ogrodu.

Altana na terenie ogrodu przy willi Uciecha, stan przed i po remoncie, fot. archiwum LWKZ


Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– PERŁA WARSZAWSKIEGO KLASYCYZMU – PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
– PAŁAC REYMONDA W KONINIE. EKLEKTYCZNY ZABYTEK W RUINIE
– PAŁAC RHEINBABENÓW W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH. ZABYTEK ODZYSKAŁ BLASK

Czytaj też: Zabytek | Architektura

 

Temat: Willa Uciecha w Nałęczowie znów cieszy oko. Prace remontowo-adaptacyjne właśnie dobiegają końca.

Źródła: wkz.lublin.pl,

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły