Willa w Kolonii Lubeckiego w Warszawie została wyremontowana

Willa w Kolonii Lubeckiego znajduje się przy ulicy Raszyńskiej 48. Niedawno zakończył się jej remont, dzięki czemu budynek został odnowiony i nie nosi już śladów zniszczeń.

Budynek przy ulicy Raszyńskiej 48 powstał w 1924 roku. Był jednym z pierwszych, który zbudowano na terenie Kolonii Lubeckiego. Kilka lat temu Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał remont tego blisko stuletniego budynku, który stopniowo niszczał i tracił walory artystyczne. Dopiero w zeszłym roku współwłaścicielom udało się porozumieć i wspólnie złożyć wniosek o dofinansowanie prac remontowych. Właściciele obiektu uzyskali wsparcie miasta w wysokości 200 tys. zł.

Prace remontowe trwały kilka miesięcy. Podczas ich realizacji usunięto odspojone tynki na wszystkich elewacjach. Ekipa budowlana naprawiła spękane mury i zabezpieczyła je przed wilgocią podsiąkającą z gruntu. Na ścianach zewnętrznych, w miejscach ubytków, uzupełniła tynki i pomalowała je na oryginalny, jasnokremowy kolor. Od strony ogrodu odtworzono zniszczony balkon.

Willa w Kolonii Lubeckiego PRZED i PO remoncie

Kolonia Lubeckiego to zabytkowe osiedle na Ochocie, położone pomiędzy ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i pl. Narutowicza. Pierwsze budynki w kolonii o architekturze historyzującej, neoklasycystycznej zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Budowano zarówno wielopiętrowe kamienice, jak i niewielkie kilkurodzinne wille z ogrodami. W latach 30. zaczęto tam stawiać domy w stylu modernistycznym.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Renowacja | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły