Willa z pawilonem na wodzie. Powstała dla jednego z najbogatszych Polaków

Lakefront Residence to projekt, który zrealizowali Krzysztof Jachowicz i Jakub Wiśniewski z pracowni JMW Architekci z zespołem. Okazała willa, którą zaprojektowali, zbudowana została na rozległej działce w malowniczym zakątku Polski. Otoczenie jest jak wielki park, który zachęca do spacerów.

Rezydencja nad wodą ma 2 500 m kw. powierzchni. Nad jej projektem JMW Architekci pracowali na przełomie lat 2017-2019. Inwestor miał wysokie oczekiwania, wobec swojego wymarzonego miejsca do życia. Zorganizował więc zamknięty konkurs, dzięki któremu zdecydował się na koncepcję warszawskich architektów.

Już sama lokalizacja budynku jest wyjątkowa. To duża, zielona działka, której znaczną część pokrywają mokradła. Różnorodność działki z jednej strony jest przyrodniczo atrakcyjna, ale z drugiej wymagała bardzo przemyślanych rozwiązań projektowych. Dom miał bowiem dysponować basenem, strefą spa czy nawet lądowiskiem dla helikoptera i podziemnym garażem dla kilku aut.

Willa zbudowana została na sztucznym wzniesieniu. Wokół niej zaprojektowano trzy stawy. Pierwszy jest zarybiony, drugi umożliwia kąpiel w naturalnych warunkach, a trzeci jest stawem widokowym. Powstał mocno przeszklony budynek, z którego wnętrza można podziwiać poranne mgły i malownicze zachody słońca. Przeszklenia mają kilka metrów wysokości. Dodatkową przestrzenią do odpoczynku na świeżym powietrzu są tarasy, które otaczają budynek na parterze oraz mniejszy na piętrze.

Uzupełnieniem budynku jest pawilon na wodzie. To wypełniona zielenią przestrzeń, która umożliwia obserwację krajobrazu nawet w mroźne dni. Powierzchnia samego pawilonu to 70 m kw. Pawilon zbudowano pośrodku stawu widokowego, a wiedzie do niego malowniczy, kręty pomost.


Architektom udało się wtopić zabudowania w otoczenie. Budynki zdają się być częścią krajobrazu, a mieszkańcy mogą się cieszyć ciszą i spokojem. Letnie wieczory umila bowiem koncertowy śpiew ptaków.

_

O pracowni:

JMW Architekci to pracownia architektoniczna z siedzibą w Warszawie. Tworzy ją zespół architektów, którzy od ponad dekady kreują wyjątkowe przestrzenie użytkowe i mieszkalne nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy, w tym na Wyspach Kanaryjskich. Świadczą o tym liczne nagrody i publikacje w mediach, a ich misją jest projektowanie obiektów innowacyjnych, efektywnych i bliskich ludzkiej naturze. Zespół JMW Architekci stawia na holistyczne i kreatywne podejście do każdego projektu. Architekci analizują potrzeby i oczekiwania klientów, tak aby efektem ich pracy był projekt, który nie tylko świetnie wygląda, ale też jest w pełni funkcjonalny i dopasowany do indywidualnych potrzeb.

projekt: JMW Architekci (www.jmwarchitekci.pl)

zdjęcia: Piotr Krajewski (www.pkrajewski.pl)

Czytaj też: Wille i rezydencje | Modernizm | Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły